В Деня на Българската конституция предаването "Нашият ден" припомня за 16 април 1879 година, когато 229 народни представители гласуват първия основен закон на България. Нашата Конституция има заемки от тогавашната Швейцарска конституция – новаторска за времето си – и за България, и за Балканите. Много прогресивна, със силно либерален характер, Конституцията е трябвало да гарантира живота, честта и имота на българите. Закрепени са производствените и обществените отношения, правото на собственост, свободата на печата, правото на сдружаване и др. Монархията е наследствена, но са били дадени много големи правомощия на парламента, за сметка на монарха.
В последствие, тъй като Търновската конституция има много поправки, по времето, когато Фердинанд става цар, има една поправка, която засилва правомощията на монарха за сметка на Народното събрание. Някои историци наричат тези поправки на Търновската конституция "Сребърната конституция" заради провъзгласяването на България за царство.
През годините има много поправки, а след като обявяват България за република през 1946 г., Търновската конституция отпада, но повечето юристи и до днес смятат, че тя е първоизточник на нашето законодателство и винаги се съобразяват с някои нейни текстове.
В звуковия файл можете да чуете речта на д-р Иван Лазаров, преподавател във Търновския университет. На едно от честванията на Търновската конституция той дава картина на това, което се случва през 1879 г.
Специалистът по конституционно право адв. Велислав Величков разказва за това какво най-много ценят днешните юристи от старите текстове на Търновската конституция и за съвременното ни ограничаване на някои права заради извънредното положение.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg