В Деня на Българската конституция предаването "Нашият ден" припомня за 16 април 1879 година, когато 229 народни представители гласуват първия основен закон на България. Нашата Конституция има заемки от тогавашната Швейцарска конституция – новаторска за времето си – и за България, и за Балканите. Много прогресивна, със силно либерален характер, Конституцията е трябвало да гарантира живота, честта и имота на българите. Закрепени са производствените и обществените отношения, правото на собственост, свободата на печата, правото на сдружаване и др. Монархията е наследствена, но са били дадени много големи правомощия на парламента, за сметка на монарха.
В последствие, тъй като Търновската конституция има много поправки, по времето, когато Фердинанд става цар, има една поправка, която засилва правомощията на монарха за сметка на Народното събрание. Някои историци наричат тези поправки на Търновската конституция "Сребърната конституция" заради провъзгласяването на България за царство.
През годините има много поправки, а след като обявяват България за република през 1946 г., Търновската конституция отпада, но повечето юристи и до днес смятат, че тя е първоизточник на нашето законодателство и винаги се съобразяват с някои нейни текстове.
В звуковия файл можете да чуете речта на д-р Иван Лазаров, преподавател във Търновския университет. На едно от честванията на Търновската конституция той дава картина на това, което се случва през 1879 г.
Специалистът по конституционно право адв. Велислав Величков разказва за това какво най-много ценят днешните юристи от старите текстове на Търновската конституция и за съвременното ни ограничаване на някои права заради извънредното положение.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg