Самоосигуряващите се лица си плащат данъците всеки месец. Но в днешната тревожна икономическа ситуация са буквално в безизходица. Онази обществена група от хора на изкуството, майстори и занаятчии, частни учители, журналисти на свободна практика... Тези, които си изкарват хляба сами, но нямат свои фирми и не са част от обществени институции, а в момента са изключени от социалното подпомагане.
Как самоосигуряващите се българи да преодолеят икономическите препятствия – бившият социален министър, сега директор на Балканския институт по труда и социалната политика, Иван Нейков очерта ситуацията в "Нашият ден".
"Самоосигуряващите се лица са една специална група от работната сила в България. Тука влизат много хора със свободни професии, специалисти с висока квалификация, хора, които полагат физически труд... Самоосигуряващите се лица далеч не са изключение от българския пазара на труда. Особеното при тях е, за разлика от осигурените на трудов договор, е, че има разлика в задължителното осигуряване. Те задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По желание – могат и за общо заболяване и майчинство.
При самоосигуряващите се липсва осигурителният риск безработица. Преди години това минаваше за бонус. Но в днешната ситуация на взривообразно нарастване на безработицата се оказва, че минусите са повече от плюсовете. Тези десетки хиляди хора естествено си задават въпроса "На нас някой ще ни даде подкрепа, когато станем безработни?."
Хората със свободни професии са в безизходица
"За тях законът не предвижда да се осигуряват за безработица, а заедно с това е дадена възможност да бъде създадена от бизнеса опция за доброволно осигуряване за безработица. Но бизнесът не е създал нито едно такова дружество, където един художник, един артист... да отиде да се осигурява за безработица. Затова тези професии са в безизходица в момента и от гледна точка на подкрепа за тях те нищо не могат да очакват по линия на обезщетения за безработица."
От гледна точка на осигурителната система – за тях вратата е затворена
"В тази ситуация би трябвало, ако се прецени и ако те представят своите интереси за разглеждане, държавата да търси възможност за инцидентна ad hoc подкрепа за тези самоосигуряващи се лица, които не могат да упражнят своята дейност – в голяма степен заради наложените ограничителни мерки.
Единствената опция за хората, които се самоосигуряват, е да бъде направена спешна промяна в Кодекса за социално осигуряване, като се предвиди осигуряване на тези хора и за осигурителния риск безработица." – акцентира Иван Нейков.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg