Като възпоменават събитията, станали през Страстната седмица, вярващите стават съпричастни към тях и ги съпреживяват в съответните църковни служби.
Всъщност от четвъртък вечерта, т.е. от снощи, започват службите за Разпети петък. Четенето на дванадесетте Евангелията, описващи страданията на Спасителя, припомнят времето на Христовото разпятие. След прочитането на петото Евангелие в центъра на храма се изнася светият Кръст, а тялото на Христос е приковано на него, а както е казано в евангелския разказ, от двете Му страни са поставени фигурите на св. Богородица и на св. Йоан Богослов. До края на службата вярващите се покланят пред тях.
Днес е единственият ден в годината, когато през деня не се служи Света литургия, защото в този ден Сам Господ принася Себе си в жертва, а се извършва богослужение, по време на което се четат Царските часове. Това са различни библейски четива, в които се говори за Разпятието. Преди началото на службата на специално издигнато място в средата на храма се издига „гробът“ Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя светата Плащаницa, която представлява плат с изображението на положения в гроба Син Божий, а върху Плащаницата се поставят Евангелието и Кръстът. Християните пристъпват към Гроба Христов и се покланят на плащаницата, като символично преживяват момента на смъртта и погребението на Спасителя.
Вечерта се отслужва Опелото Христово. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови. На Разпети петък вечерта Опелото Христово е всъщност първата служба на Велика събота. В края на богослужението обикалянето на храма символизира погребалното шествие, съпровождащо към гроба Христос. Християните преминават на входа на храма под св. Плащаница, за да отдадат почит и свещениците я прибират в олтара.
В храма „Св. София“ са спазени противоепидемичните мерки за ограничаване разпространението на коронавируса.
Светата плащаница беше изнесена на своеобразния гроб пред храма. Вярващите нямат достъп до нея и няма опасност да се заразят, чрез целувание на Светата плащаница. Всички могат да се поклонят на светинята, но при спазване на мерките за сигурност – каза Анна-Мария Кръстева.
В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Десислава Алексиева – бивш председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Тя сподели важни акценти за бъдещето на организацията и българската книжна култура. Новият председател на асоциацията е Петя Господинова, която досега заемаше поста заместник-председател. Алексиева..
Уртикарията – често наричана "копривна треска" – се оказва значително предизвикателство в дерматологичната практика, особено в своята хронична форма. По темата говори проф. д-р Жана Казанджиева, дерматолог в клиниката по кожни и венерически болести "Евродерма". Специалистката подчерта новите насоки в терапията на хроничната уртикария и нуждата от..
Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден. Това сочат данни от национално проучване, проведено от изследователски център "Тренд". Изследването е осъществено в периода 12–18 май 2025 г. чрез метода "Лице в лице" сред 1001 пълнолетни граждани. Основните пречки за водене на здравословен начин на живот са..
Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди кокошки в клетки по целия свят. Натъпкани в мръсни телени заграждения, до 10 птици заедно в една клетка прекарват целия си живот. Всяка кокошка разполага с по-малко пространство от обикновен лист..
Летните горещини крият сериозни рискове за здравето на хората с хронични заболявания, особено тези с проблеми на сърдечно-съдовата система. В предаването Lege Artis доц. Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика, сподели важни препоръки за безопасно преминаване през горещите месеци. Според доц...
"Трудно може да говорим за колко години живот е програмиран човекът. Много от проучванията в световен мащаб говорят за това, че генетично на човек е..
Представете си, че сте затворени в клетка. Няма светлина. Няма свеж въздух. Няма място за движение. И няма изход. В момента това е животът на милиарди..
43 % от българите не са прочели нито една книга през 2024 година, 75% не са посетили библиотека, 63 % не са ходили на театър, 83% не са ходили на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg