Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички хора на синята планета сме едно

10
Бистра Льошевалие. Рисунки 1993 - 2017
Снимка: галерия „Структура“

Както много от изложбите в този момент, така и изложбата на Бистра Льошевалие през април в галерия „Структура“ беше осуетена от извънредното положение. Замислена е под заглавие „Тук и отвъд“, а за идеята самата художничка казва: 

„Не искам да мисля, че човекът ще трябва да напусне Земята, но крайно време е да сменим начина си на живот“. Тя пристига в София от Париж и работи върху изложбата си, но работата ѝ прекъсва поради извънредното положение. Скулптурите остават недовършени... Вероятно, след като всичко отмине обаче, нейните творби ще бъдат по-различни от първоначалния замисъл. 

На въпроса на галерията как си представя света след 6 месеца, художничката отговаря: „След 6 месеца ще съм изрисувала всичката хартия, която притежавам и от двете страни. Тогава ще повикам всички приятели – тези, които се обичат, и тези, които се мразят – без маски и без ръкавици, и ще се целуваме и прегръщаме до припадък. Ние, всички хора на синята планета, сме едно. Това разбрахме и трябва да действаме като едно.“

В момента в аванс може да се видят онлайн рисунки на Бистра Льошевалие от периода 1993-2017, както и видеото, в което тя разказва разтърсваща много лична история. 

Повече можете да научите от Мария Василева в интервюто ѝ за Артефир.

Снимки: галерия „Структура“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56