От 1 април насам всеки ден в 9 часа на страниците на „Аз чета“ и „Читател“ във Фейсбук и Инстраграм започва дневното предизвикателство, което сайтовете отправят към своите читатели. Инициативата „30 дни в книги“ е част от кампанията „Вкъщи съм и чета“.
С предизвикателството последователите на двата сайта могат да си припомнят любими книги и да отговорят на забавни въпроси, свързани с литературата и читателските навици на всеки от тях. Сред питанията, отправени към читателите, са както класическите за всеки книголюбител откровения като „Книгата, с която се научих да чета“ и „Книгата, която искам да ми подарят“, така и по-провокативни признания като „Книгата, която откраднах“ и „Книга, с чийто автор искам да изляза на среща“.
Част от предизвикателството е участниците да отбележат свой приятел, известна личност или дори непознат и така да направят четенето споделено изживяване с хаштага „#30дникниги“.
Милена Ташева от „Аз чета“ и инициаторът на предизвикателството Анастасия Карнаух, създател на сайта „Читател“, разказват повече в звуковите файлове.
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg