Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Богдан Петрунов

БЦЖ ваксината – обнадеждаващо средство за борбата с коронавируса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато се борим с враг, който малко познаваме, е нормално обстановката да е напрегната. За БЦЖ ваксината – като мощен имуностимулатор, за Бул Био и за годините от 1953 до 1990 г., когато българската БЦЖ ваксина е била една от най-добрите в света, разказва акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести. 

БЦЖ ваксината засилва имунитета, касае се за стимулиране на клетъчния имунитет у хората. Както сега се установява и скоро ще бъде изяснено, хората, имунизирани с БЦЖ ваксина, по-леко преболедуват коронавирусната инфекция, по-малко смъртност има. Това е нещо, което първи установиха американските колеги от Нюйоркския технологичен институт, наблюдавайки имунизационните програми в света. Те видяха, че в страните от Източна Европа, които имаха добра имунизационна програма и редовно имунизиране с БЦЖ ваксина, по-леко преминава епидемията от кронавирус. 

Това, разбира се, не е свързано с някакво пряко действие на БЦЖ ваксината върху вируса, а най-вероятно става поради това, че е стимулиран вътрешният имунитет, общият имунитет на организма. В резултат на това хората много по-малко боледуват. Това е добре доказано с нашата БЦЖ ваксина. Ние разполагаме с препарат, който повече от 30 години се използва за лечението на карцинома на пикочния мехур и дава много добри резултати. 

Напълно разбирам колегите от Австралия и Нова Зеландия, от САЩ, които правят проучванията на БЦЖ ваксината и я намират за едно обнадеждаващо средство за борбата с коронавируса.

Разговорът с акад. Богдан Петрунов, алерголог, имунолог и консултант в Националния център по заразни и паразитни болести, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00