Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от функциите на литературата е утеха

Световен ден на книгата и авторското право

2
Зала История на книгата в Националната библиотека Св.св. Кирил и Методий
Снимка: Златина Йовкова

Една от функциите на литературата е утеха – утеха във всички нейни форми – от даване на смисъл до развличане. Така че писането и литературата в този момент са много важни именно с това, че някой ще ти каже някакви неща, които ти може би си мислиш, но не успяваш да формулираш. Че някой ще ти даде насока в момент, когато те е страх, или просто ще те пренесе в друг свят, в който няма коонавирус.

23 април е Световният ден на книгата и авторското право в памет на починалите на тази дата през 1616 г. Мигел де Сервантес, Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега. Празникът се отбелязва от 1995 г. и така ЮНЕСКО се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост. 

В тези смутни дни на пандемия хората предпочитат да четат световни шедьоври. Какво човек би избрал да препрочете в този момент, пита писателят Емануил Видински в "Нашият ден" и разказва за книги и думи, които остават. 

"Усещам у себе си силно желание за препрочитане. Забелязвам, че и хората се обръщат много повече към класики, към установени шедьоври, към, книги, които са им дали много. 

Четенето на нова книга винаги съдържа някаква несигурност, тя е част от едно непознато бъдеще. Може да ни хареса, да не ни хареса... Докато в моменти като този – на криза, на външна несигурност – човек инстинктивно се опитва да посегне към нещо, което да му даде стабилност. И съответно препрочита. 

В кризисни моменти има два типа хора – едните се чувстват напрегнати и някак си не могат да четат, други – точно обратното – посягат към изкуството като идея да живееш друг живот, да използваш въображението си, да си починеш. Тази изолация позволява на ума много повече да се разгърне."

Любов ли трябва да си пожелаем, за да съблечем страховете си

"В метафизичен смисъл трябва да си пожелаем любов във всеки един момент от живота и във всяко едно препятствие, защото тя е, която преодолява", казва Емануил Видински:

Любов

Когато вечерите са кристални
и кучетата лаят тихо
свещите са прекалено шумни
а ти чувстваш се различен
събличаш нямо страховете си
подреждаш ги внимателно на стола
след това поемаш въздух
и си лягаш бавно
с една експлозия в сърцето.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21

Открива се изложба "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"

Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим.  Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..

публикувано на 16.04.25 в 12:13