Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от функциите на литературата е утеха

Световен ден на книгата и авторското право

2
Зала История на книгата в Националната библиотека Св.св. Кирил и Методий
Снимка: Златина Йовкова

Една от функциите на литературата е утеха – утеха във всички нейни форми – от даване на смисъл до развличане. Така че писането и литературата в този момент са много важни именно с това, че някой ще ти каже някакви неща, които ти може би си мислиш, но не успяваш да формулираш. Че някой ще ти даде насока в момент, когато те е страх, или просто ще те пренесе в друг свят, в който няма коонавирус.

23 април е Световният ден на книгата и авторското право в памет на починалите на тази дата през 1616 г. Мигел де Сервантес, Уилям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега. Празникът се отбелязва от 1995 г. и така ЮНЕСКО се стреми да насърчава четенето, издателска дейност и защитата на интелектуалната собственост. 

В тези смутни дни на пандемия хората предпочитат да четат световни шедьоври. Какво човек би избрал да препрочете в този момент, пита писателят Емануил Видински в "Нашият ден" и разказва за книги и думи, които остават. 

"Усещам у себе си силно желание за препрочитане. Забелязвам, че и хората се обръщат много повече към класики, към установени шедьоври, към, книги, които са им дали много. 

Четенето на нова книга винаги съдържа някаква несигурност, тя е част от едно непознато бъдеще. Може да ни хареса, да не ни хареса... Докато в моменти като този – на криза, на външна несигурност – човек инстинктивно се опитва да посегне към нещо, което да му даде стабилност. И съответно препрочита. 

В кризисни моменти има два типа хора – едните се чувстват напрегнати и някак си не могат да четат, други – точно обратното – посягат към изкуството като идея да живееш друг живот, да използваш въображението си, да си починеш. Тази изолация позволява на ума много повече да се разгърне."

Любов ли трябва да си пожелаем, за да съблечем страховете си

"В метафизичен смисъл трябва да си пожелаем любов във всеки един момент от живота и във всяко едно препятствие, защото тя е, която преодолява", казва Емануил Видински:

Любов

Когато вечерите са кристални
и кучетата лаят тихо
свещите са прекалено шумни
а ти чувстваш се различен
събличаш нямо страховете си
подреждаш ги внимателно на стола
след това поемаш въздух
и си лягаш бавно
с една експлозия в сърцето.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

През юли лятото се развихря

В редакция "Хумор и сатира" обичаме лятото не по-малко, отколкото обичаме есента, зимата и пролетта. В първата неделя от истинското лято веднага след новините в 18 часа можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Антон Радичев и Пламен Сираков и писателя Мирон Иванов, които са..

публикувано на 05.07.24 в 18:10

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Голямата загуба Загубих си джоба – Нали съм щастливец. А вътре богатства за цял милион: От чужд геврек дупка, Перчем от плешивец… И въздух, и въздух от спукан балон! Поет от национално значение Янаки Петров (Чичо Чичопей) Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на..

публикувано на 05.07.24 в 16:27

Група "Сигнал" с уникален спектакъл на варненска сцена

Жителите и гостите на Варна ще бъдат свидетели на  уникален музикален спектакъл на 8 юли . За първи път морската ни столица ще посрещне обичаната рок група " Сигнал", която ще се изяви съвместно с 30 музиканти от симфоничен оркестър . Шоуто, озаглавено "СИГНАЛ Symphonic", е първият такъв проект в историята на групата и обещава незабравимо изживяване за..

публикувано на 05.07.24 в 13:28

Д-р Ема Константинова: От мечтите за изкуство до преподаването на филмово продуцентство

Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със..

публикувано на 05.07.24 в 11:23