Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любослав Костов: Трябва да знаем измеренията на кризата

България е единствената страна в ЕС, в която няма нито една мярка, осигуряваща безвъзмездна помощ за някоя група

Снимка: Ани Петрова, БНР

Надявам се тази криза да има някакъв линеен характер, защото, за да кажем каква трябва да бъде помощта за хората в социалния сектор, за безработните, и каква помощта за бизнеса, ние трябва да знаем измеренията на тази криза. А в момента всички прогнози се разминават. Това заяви в "Нашият ден" Любослав Костов, икономист от Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ и преподавател в УНСС.  

"В момента не знаем какъв ще бъде реалният спад на Брутния вътрешен продукт, няма и как да знаем колко ще са безработните в края на годината. Според нашите оценки те ще бъдат над 300 000, но голяма част от тях няма да имат право на обезщетения за безработни. Практиката показва, че около 30-40% от тези, които се регистрират в бюрата по труда, имат право на обезщетение. Онези 60%, които работникът има право да получи на база осигурителния си доход за последните 2 години, от тази мярка може би ще могат да се ползват едва 1/3 от тези хора. Другите остават в обхвата на т.нар. "минимални помощи за безработица" – 9 лева на ден. Трябва да се започне именно с повишаване на размера на минималното обезщетение за безработни, защото то е замразено вече не помня колко години. За онези, които нямат право на обезщетение за безработица, ние предлагаме ваучери за храна на същата стойност – 60% от минималната работна заплата. Те да бъдат целеви и да се ползват само за храна с идеята да им се запази поне това основно потребление, за да посрещнат своите най-първи нужди в условията на извънредна ситуация."

Любослав Костов предлага няколко мерки, които държавата може да предприеме, с оглед овладяване на негативните ефекти за мнозинството от хората у нас: експертен съвет от икономисти, мораториум върху плащанията на ипотеки, стимулиране на безкешовото разплащане, осигуряване на пари и фонд за майки с малки деца и бременни жени, които губят работата си, повече средства във фонд "Безработица", въвеждане на необлагаем минимум за хората с най-ниски доходи, “Corona Wealth Tax” само за 2020 г. за топ 5% от най-богатите българи, отпускане на средства (до 1000 евро на човек) на студенти и командировани работници, принудени да останат в чужбина.

"Тези мерки ние от КНСБ ги предлагаме повече от 10 години и половината мерки не срещат особена подкрепа от изпълнителната власт, другата половина се разглеждат като твърде радикални, въпреки еднократния им характер. 

България е единствената страна в ЕС, в която няма нито една мярка, осигуряваща безвъзмездна помощ за някоя категория, група в обществото. Да, осигуряват се кредити, макар и безлихвени, но в условията на стагнация кредитът е пасив за домакинствата и бизнеса, за банката е актив. 

Любослав Костов обобщи, че, от една страна, правителството трябва да бъде по-активно в социалната сфера, с по-експанзивна фискална политика, защото категорично изоставаме от другите държави в това отношение. От друга страна, и хората трябва да бъдат по-отговорни и да изискват от своя работодател да ги осигурява на реалната заплата.

Повече можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41