Не е важно какво е времето навън, а какъв е сезонът в душата ти. Припомняни ни го новият късометражен филм на младия режисьор Димитрис Георгиев „Това лято през зимата“. В него двама приятели прекарват безсънна нощ в очакване на едно обаждане. От другата страна на телефона те копнеят да чуят гласа на най-добрата си приятелка. Шегата, на която се надяват обаче, е самата сурова реалност.
Това е сюжетът на третия филм на Димитрис Георгиев. Предишните му къси филмови разкази, в които отново работи с Марий Росен като съсценарист – „Леки семейни неприятности“ и „Последните два дни“ – са с над 20 отличния и номинации от световни филмови фестивали.
„Това лято през зимата“ е дебют за тримата актьори, които пресъздават драматичната история за сезона, в който любовта и приятелството нямат граници – Ясен Атанасов, Явор Вълканов и художничката Александра Георгиева. Филмът е определян като „тежка драма, но с дъх на живот“.
Премиерата му беше на 15 април в онлайн платформата „Кинематограф“. Там можете да го гледате по всяко време. А за това как се създава история, която ти носи усещането за нещо изгубено, но и намерено, режисьорът на „Това лято през зимата“ Димитрис Георгиев разказва в звуковия файл.
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg