Знаете ли кога и как се прави сърдечен масаж, как да реагирате при човек в безсъзнание, как да помогнете на бебе, което се е задавило?
Има един набор умения, които е добре всеки от нас да притежава, (надявайки се никога да не му се наложи да ги прилага.)
Смятаме, че ако се намесим, това ще влоши положението, но в случай на инфаркт например – тъкмо ненамесата влошава нещата и човекът може да умре.
В първата помощ се смята, че първите три минути след инцидент, когато човек е тежко пострадал, са решаващи за това може ли да бъде спасен животът му.
Никой не трябва да се страхува да помогне на човек в нужда, смятат експертите, а също така са единодушни, че подобно ключово, потенциално животоспасяващо умение трябва да се учи в училище.
Но докато това стане, има и други начини, по който можете да се образовате, както ще разберете от разговора с Марияна Манушева, председател на фондация „Първите три минути“.
Фондацията в партньорство с други неправителствени организации работи активно за подобряване на средата у нас, за това по улиците да има дефибрилатори, да се организират курсове на работното място и хората да са подготвени и като умения, и като нагласа да помогнат в кризисна ситуация.
Манушева говори и за опасенията на повечето хора у нас, че ако се намесят в критична ситуация, някой може да им търси сметка и отговорност. Тя даде пример, че в повечето държави в Европа действа тъй нареченият Закон на добрия самарянин, който закриля хората, оказали първа помощ, и ги предпазва от наказателна отговорност.
"У нас засега няма закон, който да пази хората, оказващи първа помощ. Няма и практика някой да е бил подведен под отговорност затова, че се е намесил в опит да помогне.
Никога не знаем в коя роля ще се озовем, каза Манушева, трябва да сме готови да окажем помощ"
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg