"Няма ужас в удара, само в очакването му", по този възможно най-компресиран начин Алфред Хичкок сумира въздействието от филмите си. Режисьорът, останал като бащата на съспенса и развил неимоверно киноезика, умира на днешната дата преди 40 години.
Педантичният кинематографичен скулптор в известен смисъл е родоначалник на жанра на очакването. Напрежението идва не толкова от онова, което се случва на екрана, колкото от въображението и напрежението, породено в главата на зрителя.
Хипнотичните му филми са неделима част както от собствената му филмография, така и от кинолегендите на всички времена.
Сцени, образи и подходи от филмите му отдавна са част от генофонда на киното, превърнали са се в поп културни феномени, както и във вдъхновение за поколения режисьори.
Ето какво казва самият Хичкок за подхода си: "Когато сценарият е завършен, не започвам да снимам веднага... Визуализирам всеки кадър чак до финалния монтаж.
Записвам всичко това в най-големи детайли, но после, докато снимам, не поглеждам сценария. Познавам го по начина, по който на диригента не му се налага да гледа партитурата... Когато завършиш сценария, филмът е съвършен. Но после при заснемането губиш може би едни 40 процента от оригиналния си замисъл."
В деня на 40-годишнината от смъртта на Хичкок филмовият критик и директор на "Киномания" Владимир Трифонов разказва за срещите си с киното му и за любимите си ленти: "Въжето", "Шемет" "Север-Северозапад", както и "Неприятности с Хари" – единствената комедия, която Хичкок е снимал с участието на младата Шърли Маклейн .
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg