Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Атанасова – Млад европеец 2020

Мария Атанасова
Снимка: romastandingconference.org

Неслучилата се ромска интеграция е клише, с което сме свикнали така, както свикнахме с това, че България е най-бедната страна в Евросъюза. С клишетата се живее удобно, дори когато не са приятни. Те предполагат, че нещата са такива, каквито са, и нищо не може да се направи.

Истината е, че в в ромския етнос, както и във всеки друг, има будни млади хора, готови не само да се развиват, но и да помагат на другите. Има хора, които не се обезкуражават от негативното отношение на околните, напротив мобилизират се и продължават в посоката, в която са поели. 

Мария Атанасова тръгва от малкото село Габър, Созополско. „Имах хубаво детство, казва тя. Израснала съм на село, в смесена среда, сред българи и роми.“ Сега 23-годишната българка е студент по акушерство във Варна и кара стаж по специалността си в Естония. Още в тийнейджърските си години става доброволец във фондация "Арете": 

„Там получих менторска подкрепа и наставления. От тогава досега, аз все още съм част от тяхната доброволческа мрежа и самата аз съм ментор на младежи от ромски произход“, разказва Мария и допълва: 

„През годините съм била част и от други инициативи и организации. В момента съм част от екипа на „Социалната чайна“ във Варна, която работи с деца и младежи, лишени от родителски грижи. И въобще, доброволчеството е много хубав начин, да си прекараш тийнейджърските години и да се развиваш, докато помагаш на другите.“

Мария се бори за това всеки един от нас да бъде по-отговорен и деен за обществото. Нейната борба е най-вече с личен пример. „Бих искала да  сме по-обединени, да имаме информирано гражданско общество, което мисли повече за уязвимите групи и си избира по-добри политически лидери."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30