Неслучилата се ромска интеграция е клише, с което сме свикнали така, както свикнахме с това, че България е най-бедната страна в Евросъюза. С клишетата се живее удобно, дори когато не са приятни. Те предполагат, че нещата са такива, каквито са, и нищо не може да се направи.
Истината е, че в в ромския етнос, както и във всеки друг, има будни млади хора, готови не само да се развиват, но и да помагат на другите. Има хора, които не се обезкуражават от негативното отношение на околните, напротив мобилизират се и продължават в посоката, в която са поели.
Мария Атанасова тръгва от малкото село Габър, Созополско. „Имах хубаво детство, казва тя. Израснала съм на село, в смесена среда, сред българи и роми.“ Сега 23-годишната българка е студент по акушерство във Варна и кара стаж по специалността си в Естония. Още в тийнейджърските си години става доброволец във фондация "Арете":
„Там получих менторска подкрепа и наставления. От тогава досега, аз все още съм част от тяхната доброволческа мрежа и самата аз съм ментор на младежи от ромски произход“, разказва Мария и допълва:
„През годините съм била част и от други инициативи и организации. В момента съм част от екипа на „Социалната чайна“ във Варна, която работи с деца и младежи, лишени от родителски грижи. И въобще, доброволчеството е много хубав начин, да си прекараш тийнейджърските години и да се развиваш, докато помагаш на другите.“
Мария се бори за това всеки един от нас да бъде по-отговорен и деен за обществото. Нейната борба е най-вече с личен пример. „Бих искала да сме по-обединени, да имаме информирано гражданско общество, което мисли повече за уязвимите групи и си избира по-добри политически лидери."
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg