Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослава Кацарова: Джазът е бездомна музика в България

Иска ми се тази година на Пловдив джаз фест да подкрепим българския джазмен

Мирослава Кацарова
Снимка: личен архив

Всеки е изяснявал етимологията на своето име и дълбокото значение на това защо го носи. В деня на света Ирина джаз певицата Мирослава Кацарова обясни в "Нашият ден", че Ирини означава мир.

"Това е едно от състоянията, към които се стремя. Мирът е труднопостижим, когато става дума за вътрешно състояние на духа. Мирът е производно на смирението, което е от моите важни ценности, защото съм се научила вече да приемам нещата наоколо и да не съдя.

Стремя се да общувам със света миролюбиво. Не съм от хората, които воюват, но имам моите борби. Опитвам се да откривам това отражение на доброто през борбите си." 

Музиката се превръща в голямата борба в живота на Мирослава Кацарова – "нищо, че изглежда толкова безметежна и толкова красива и мечтателна. Но, за да минеш по пътя – да направиш една песен или музикален албум, или концерт, в България е свързано с множество борби, срещи, отстоявания, понякога лишения, съобразяване със здравето... Хората, които работим с гласа си, сме обречени да се съобразяваме с много неща и да се лишаваме."

Ще се случи ли VI Пловдив джаз фест

"Продължавам да вярвам, че през ноември ще има шесто издание на Пловдив джаз фест въпреки съмненията. Склонна съм да приема особеностите на тази година. Ще ми се тази година да посветим Пловдив джаз фест на българските музиканти – изцяло и само. Защото мисля, че в момента, когато разбрахме, че няма да можем да правим концерти, това ощети много от колегите ми. Джаз музиката е такава, че тя не се прави толкова в студио, колкото на живо по клубове, по малки места... връзката с публиката е изключително важна. 

Иска ми се тази година на Пловдив джаз фест да подкрепим българския джазмен във всяко отношение. За 5 години през Пловдив джаз фест минаха страхотни музиканти. Но сега можем да видим как българският джазмен развива своя път и своя образ, и своя нелек живот.

Джазът е бездомна музика в България. Малко са местата, където тази музика се случва единствено и само, малко са формите на финансиране. И е голяма борба. Затова ще бъде хубаво, ако обърнем поглед към тези страхотни артисти, една голяма част от тях са на световно ниво."

Певицата не се е замисляла често какво означава името ѝ, защото се опитва да променя името със самата себе си и да го изпълва със съдържание, което я представлява и идентифицира – през действията, през мислите, през личните избори. Кръстена е на двете си баби едновременно.

"Много се възхитих, когато прочетох историята на света Ирина за начина, по който тя е устоявала вярата си. Обичам да чета жития на светии още от времето, когато бях студентка по богословие. Те ми даваха причина за себе си да откривам силата на вярата, нищо че, както се казва, вярвам, защото е абсурдно, или може би точно затова. Тези истории на светиите винаги са ме изпълвали с възхищение заради чудатостите и заради чудесата, с които са съпроводени животите им." 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25