Тазгодишното пролетно издание на литературния фестивал „София ГлосиФест“ влиза в домовете ни. От 7 до 9 май в канала на „АрсМедиа“ в YouTube ще бъдат излъчени няколко видеосета, които ще включват четения на поезия и проза, срещи с автори и музиканти, виртуални премиери и изложби, музикални изпълнения и театрални монолози.
За трета поредна година във фестивала ще вземат участие над 50 артисти от сферата на поезията, прозата, музиката, фотографията и изобразителното изкуство. За първи път обаче ще се включат международни участници от близо десет страни.
„София ГлосиФест“ се организира всяка пролет и есен от „Хралупата – бутик за думи, образи и смисъл“ и Националния литературен фестивал „Глоси“. Първото му издание се проведе през пролетта на 2018 година.
Тази година пролетното издание на „София ГлосиФест“ ще се осъществи въпреки извънредното положение. Според Георги Гаврилов, поет и организатор на фестивала, положението дава повече възможности за участие. Той смята, че „София ГлосиФест“ ще бъде още по-многообразен и шарен.
Отново ще има и дискусии, в които публиката ще може да участва. Повече за това как може да го направи, Георги Гаврилов разказва в звуковия файл.
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg