Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кураторът Весела Ножарова за проблемите пред художниците във втория разговор от серията „Zoom Talks“

Художниците в нова ситуация

БНР Новини
Весела Ножарова
Снимка: Галя Йотова

Ситуацията, в която се намираме в момента, дава отражение върху икономиката и несъмнено галерийният сектор е един от най-уязвените, смята Весела Ножарова, изкуствовед, куратор и критик. И макар работата на художниците да не е нарушена в нейния естествен и индивидуален ритъм, те също са засегнати от положението, в което попадна светът.

Новата ситуация, пред която са изправени художниците, етапът, в който навлизат взаимоотношенията им с държавата и най-вече комуникацията им с публиката, бяха основните теми, върху които стъпи вторият разговор от серията „Zoom Talks“. Серия, посветена на живота по време на криза.

Целта на дискусията беше да установи настоящата картина на художествения живот в България и нейното място в глобалния свят на изкуството. Участниците в разговора, на който домакин и модератор беше изкуствоведът и куратор Весела Ножарова, обсъдиха и аспектите на художествения живот в този нов етап от неговото развитие.

"Кризата у нас е огледална на тази в света, смята Ножарова. В „Артефир“ тя припомни, че тази нова ситуация поставя под въпрос досегашната работа на художниците и тяхното бъдеще. 

Според нея огромният международен пазар, до който творците са имали досег, ще бъде свит и орязан и ще се подходи по-скоро към местна публика. Именно и образът на публиката е това, което най-сериозно ще се промени". Весела Ножарова смята, че вече ще се търси персонален контакт със зрителите.

Какво още каза тя за художниците в новата ситуация и важната роля на властта в нея, а и за предстоящия разговор, който ще засегне културното наследство и културния туризъм у нас – чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселин Ранков: Ако започнем да правим изкуство, както дишаме, ще бъдем големи артисти

Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..

публикувано на 18.05.25 в 16:25
Албена Тодорова

Албена Тодорова за Мария Вирхов

Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..

публикувано на 18.05.25 в 12:15
Ненчо Илчев, Станислав Тодоров-Роги, Михаил Вешим и Емил Янев (отляво на дясно)

Светлините и сенките на Сенко

В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..

публикувано на 18.05.25 в 09:05

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40