Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова:

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Захарният диабет се отнася към заболяванията, които са свързани не с по-висок риск от заразяване с коронавирус, а с по-висок риск от бързо прогресиране, от тежко протичане и неблагоприятна прогноза, в случай че се заразят с този вирус и в случай че развият Covid-19. Когато тези хора имат допълнително и високо кръвно налягане, и сърдечно-съдови заболявания, и затлъстяване, и бъбречни заболявания, когато са и в по-напреднала възраст, това допълнително увеличава тежестта на Covid-19. Данните, които има до момента – от Китай, САЩ и Италия – показват, че хората, хоспитализирани с Covid-19 – 1/4 до 1/3 от тях имат захарен диабет. Това каза проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, в здравната рубрика на ''Нашият ден''

Захарният диабет предразполага към по-тежко протичане на заболяването

И затова тези хора се нерядко се оказват в болнично заведение. Може да има и леко протичане и при пациентите със захарен диабет, но човек трябва да е подготвен и за неблагоприятно протичане на заболяването. 

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Основната цел при хората с диабет в условията на пандемия е да постигнат и да поддържат добър контрол на кръвната захар. Това би им осигурило по-малък риск от тежко протичане на заболяването. Това е най-важното.

Противоепидемичните мерки са два пъти по важни за хората с диабет

Изключително важно е и поддържането на добър контрол на кръвната захар, като си инжектират редовно инсулина и си приемат редовно лекарствата. Важно е да се придържат към назначената терапия. Важно е, разбира се, храненето, физическата активност, която подобрява имунитета. 

Ако се разболее с Covid-19 и формата на заболяването е лека, пациентът си остане у дома, тогава не е нужно да се променя лечението на диабета. Но при по-тежко протичане на заболяването обикновено се преустановява прилаганата терапия и се преминава към лечение с инсулин. 

Подготовката на пациента за Covid-19 включва той да има на разположение контактите на лекаря, на когото ще се обади, в случай че се почувства недобре, за да получи съвет какво да прави. 

Пациентът трябва да знае къде да отиде да си направи съответните изследвания, на кого да се обади. Защото целият този алгоритъм е разработен, създаден и само лекарят може да му каже какво да направи.

Разговорът с проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59