С намигване, но и с много любов и грижа към децата, природата и хармоничното съвместно съществуване екипът на „Пукльовците“ заедно с „Българската фондация биоразнообразие“ обявяват месец, посветен на биологичното разнообразие. Те организират поредица от виртуални турнири за деца от началния курс, които започват от 14 май и продължават до 4 юни.
Всеки турнир е в подкрепа на интересен и важен животински или растителен вид. Играта не е състезателна, но успешното представяне на отборите носи точки, сборът от които ще бъде възнаграден със средства, осигурени от спонсори, в подкрепа на избраните животни и растения. Атанас е саблеклюн – застрашен вид птици, обитаващи Атанасовското езеро край Бургас.
Включвайки се в кампанията, малките ученици ще се запознаят с неговото семейство и начин на живот, но ще упражнят и уменията, които развиват образователните игри „Пукльовците“. Игрите са отборни и стимулират така необходимите и дефицитни навици за работа в екип, а задачите, около които се развива действието, са от програмата по български език и математика.
Броят на участниците в турнирите е неограничен, необходимо е само родителите или учителите да регистрират малките природолюбители и да се информират за условията на провеждане на отборните прояви.
След саблеклюна на 21 май са елените, на 27 май – теснолистният божур и на 4 юни – дивата коза.
Разговор със Ставрос Ставру, създател на „Пукльовците“, и Радостина Ценова от „Българска фондация биоразнообразие“
В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в БНР...
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg