Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хронично болните по време на пандемия – между страха и болестта

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Какво може да се случи с хронично болните в България по време на пандемия – могат ли да живеят между страха и болестта? Кой и как трябва да установи ясни правила занапред?

"Нека да не стресираме хронично болните в тези тревожни времена, ние, лекарите, работим върху тези въпроси", каза пулмологът проф. Коста Костов в "Нашият ден". Той подчерта: "Белият дроб, като орган от жизненоважно значение, заедно със сърцето, е център на вниманието в тази епидемиологична обстановка. Но и други органи и системи имат апетит към коронавируса. Почти няма орган без рецептори за вход на вируса – бъбреците, сърцето, черният дроб... На първо място искам да поставя съдовете. 

Що се отнася до хронично болните – моят страх и моите наблюдения – предстои една втора вълна, която ме тревожи. А именно хронично болните, които са си останали вкъщи, които са застрашени от едни по-тежки вторични усложнения. Много болести, които са хронични, в своето фазово изостряне могат да инициират инфекция с Covid-19. Например един задух... Искам и да подчертая една новопоявила се за мен епидемия от психотравмата, която нанесохме на нашите пациенти – т.е. психосоматиката. Ежедневно преглеждам по двама-трима пациенти с психосоматични оплаквания изцяло в гръдния кош." – каза проф Коста Костов.

"Кратките изводи от двумесечната изолация са, че трябва да се компенсират допуснатите слабости преди пандемията с нови идеи в медицината и грижите за хроничните болни да бъдат бързо и надлежно здравно обслужени", каза председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев. 

Д-р Хасърджиев подчерта, че част от мерките на Националната пациентска организация е безплатна гореща телефонна линия (070010515) специално за хора с хронични заболявания, на която пулмолози, кардиолози, ендокринолози, а и психолози, консултират пациентите"Най-важното е хората с придружаващо заболяване да бъдат далеч от вируса. Нашата държава, нашата система не е подготвена за този момент. Няма електронно здравеопазване, дистанционно наблюдение на пациентите... Няма дори добре регламентирано законодателство. Как могат да бъдат облекчени административните процедури за тези пациенти... Отговори няма, но за щастие има разбиране."

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40