Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Найденов: Основният проблем винаги е бил изкупната цена

Снимка: БГНЕС архив

В сектор "Земеделие" влизат най-много европейски средства – отделно от това има и национални доплащания. Това е чувствителен сектор. Но анализът и оценките се правят след края на селскостопанската година. ЕК изпрати официално уведомително писмо на България заради дискриминационните мерки, които държавата налага на търговците на дребно и ги задължава да фаворизират местните хранителни продукти. Това коментира в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието.

"Не бива да забравяме, че сме част от Общия европейски пазар и той държи пазарът да бъде равнодостъпен за всички без определени протекционистки мерки. Много е труден балансът и да се надяваме администрацията на Министерството на земеделието да успее да защити тези промени, направени в съответното законодателство, защото ефектът ще бъде негативен за всички български данъкоплатци при една наказателна процедура." 

Розопроизводител разсипа днес гюл в центъра на Столетово. Винаги на дневен ред е комуникацията между производители и преработватели – изкупните цени и цените, които се формират при крайния потребител. Има ли регулация в сектора?

Мирослав Найденов - сн. БГНЕС"Диалогът винаги е бил критичната точка в селскостопанския бизнес. Надявам се, че с годините и с опита, който трупат и производители, и преработватели, тези неща могат да се нормализират. Например факт вече е Закон за розата. Винаги има недоволни, но се поставят основите на едни нормални отношения. Ние сме в Общия европейски пазар и не можем да останем встрани от тези отношения, които в старите страни-членки са градени с години. За да бъде конкурентоспособна нашата продукция, тези взаимоотношения трябва да бъдат абсолютно изчистени и справедливи. Това каза в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието."

Регулаторната функция на държавата в отношенията производители – преработватели

"Държавата не може да се намеси грубо, защото при всички случаи ще бъде обвинена. Балансът е разковничето на една добра политика. От години розопроизводителите настояваха за Закон за розата, като се надяваха, че едва ли не с магическа пръчка този закон ще реши всички проблеми в бранша. Аз не съм оптимист, че това ще стане с нещо, написано на книга. Нормално е в този закон да бъдат транспонирани европейски регламенти, нормално е да се въведе тази регистрация, за която настояваха, смятайки, че така бизнесът ще бъде изкаран на светло."

Основният проблем винаги е бил изкупната цена

"Коментарите са били около тази цена и винаги е имало недоволни. Не мога да се ангажирам с прогноза какви ще бъдат цените тази година и дали ще бъдат доволни производителите. Практиката показва, че никога не са доволни... Но бизнесът продължава. Българската роза винаги е била символ. Малко е времето, за да се види как функционира Законът за розата. Винаги могат да бъдат направени поправки, съпътстващи подзаконови нормативни актове – въпрос на време."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50