Макар че звучи странно и невероятно, това е факт. През 2015 г. по повод 1200 години от рождението на св. Методий Република Мозамбик издава няколко пощенски марки и колекционерски пощенски плик с ликовете на славянските просветители. Изображенията са от стенопис на Захарий Зограф в Троянския манастир, витраж от църква в Словения, паметен кръст от Солун, глаголически паметник от Хърватия, а освен ликовете на св. Кирил и Методий на една от марките се вижда и портрет папа Йоан-Павел II.
Връзката между делото на славянските първоучители и далечната африканска страна е тъкмо апостолическото писмо на папата, с което той обяви през 1980 г. св. Кирил и Методий за съпокровители на Европа. С този акт създателите на нашето писмо получават заслужено признание и в католическия свят. Тъй като близо 24% от жителите на Мозамбик са католици, те се приобщават към почитащите паметта на славянските просветители.
Откритието на тази любопитна подробност дължим на проф. Веселка Желязкова от Кирило-методиевския научен център при БАН.
Центърът по българистика в Мелитополския университет в Украйна се готви за празника 24 май и отбелязва 3 години от откриването на дигиталния кабинет. Разговор с лекторката по български език, литература и култура доц. Красимира Колева, чиито студенти усъвършенстват уменията и допълват знанията си, като прослушват и анализират предаването „За думите“ – част от официалната им програма.
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg