Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йемен – не на хутите, а на Савската царица и Библията

Гостите в "Покана за пътуване" са не само пътешественици. Те са приключенци и винаги в тандем, независимо дали са на колело или в каяк, на къмпинг или на ски. И умират да чертаят бъдещи маршрути. С радост ви представям за първи, но не и за последен път, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров. Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. А той е математик и информатик, първият заговорил у нас за изкуствен интелект преди десетилетия. Когато научих, че са ходили в Йемен, държавата откъдето бунтовниците хути организират нападенията си в Червено море и никой не би я посетил доброволно, ако има здрав разум, ги поканих да разкажат впечатленията си.

Остров Камаран
Една от най-бедните страни в света обаче е богата на древна история. А двамата ми гости определено разбират от история. Те са автори на бестселърите "Къщите говорят" и "Къщите още говорят" с разкази за старинни постройки, обитавани от забележителни българи.

Като истински изследователи на миналото те следват историческата нишка и ще ни разкрият какво се случва когато римляните пристигат в древните земи на Савската царица.


Йемен е люлката на човешката цивилизация, мястото, където Библията и Коранът се преплитат. Може страната днес да е бедна и размирна, но хората са добронамерени и приятелски настроени, свидетелстват Мариана Мелнишка и Александър Геров. Според тях йеменците са високи, слаби и красиви, напомнят персонажи от Стария завет.

Те доста са обикаляли из Йемен и не са се задоволили да стоят само в столицата Сана. Дори са посрещнали Коледа на остров Камаран. Страната е като учебник по древна история с печално настояще. Както заключиха гостите – дано се оправи. За да можем и ние да я посетим.


Снимки – Александър Геров, Pixabay

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки може да излети към Луната от… Истанбул

Когато си помислиш за Турция, далеч не първото, което се сещаш е, че може да бъде космическа сила, но комшиите имат работеща програма, според която през 2034 година ще кацнат на Луната. А ако посетите Истанбул, вие можете да стъпите на нощното светило много преди тази дата. Достатъчно е да отидете до новата телекомуникационна кула Чамлъджа...

публикувано на 18.09.25 в 13:05

За здравето – колко много приятели и...сюжети

Така нарекохме сборната продукция, която събра в ефир различни теми и участници: акад. Чавдар Славов – с анализ за трансплантациите преди и сега, д-р Николай Шарков, новият председател на Световната дентална федерация, проф. Андрей Кехайов – президент на Европейския медицински форум, д-р Владимир Наков, психиатър от екипа на НЦОЗА – с коментар за..

публикувано на 18.09.25 в 11:23

Виолета Бимбова-Туфан: Гордея се, че се чувствам полезна

В началото на новата учебна година гост в предаването "Другият до мен" беше Виолета Бимбова-Туфан, новата директорка на 75. ОУ "Тодор Каблешков" в софийския кв. "Факултета", където децата са изцяло от ромски произход. "Вярвам, че там, където има обич, морал, отдаденост, любов към знанието и добър пример, има всичко необходимо за успех на всяко..

публикувано на 16.09.25 в 16:10
Димитър Фердинандов

Еврика! Успешни българи: Димитър Фердинандов

Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и биология, но най-много го привлича вълшебството на звездите и космоса. От малък печели конкурси, посветени на аерокосмическата наука. Сред тях са Националният конкурс "Космосът – настояще и бъдеще на..

обновено на 15.09.25 в 20:44

Кралят на артистичния кич си построи Ермитаж в Пулия

Високи цветни стени, покрити с причудливи мозайки, които улавят слънчевите лъчи и стават още по-ослепителни. На техния фон чисто бели статуи, фигури на светци, пеперуди от фаянсови плочки, емоционални фрази, които се преплитат, сливат се с архитектурата, за да се превърнат в чисто очарование. Къде е това? В Пулия, малкото градче Гуаняно, където се..

публикувано на 15.09.25 в 10:18