Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвместна продукция на програма "Христо Ботев" и радио Шумен

Ще изчезне ли язовир "Тича"

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Министерството на околната среда и водите разпореди на ВиК - Шумен и ВиК - Търговище спешно да предприемат мерки за намиране на алтернативни водоизточници. Причината е намаляващият обем на язовир „Тича“ и по-малкото количество вода, годно за питейно-битови нужди.

Двете дружества трябва максимално да ограничат ползването на вода за промишлени цели, от която пият и се мият жителите на Шумен, Велики Преслав и Търговище.

Според хората от селата Сушина и Ловец, резкият спад в нивото на „Тича“ е започнал през лятото на миналата година. Тогава няколко ръкава са се отдръпнали, а днес дори пет-шест от тях са изчезнали от картата на язовира.

Всеки месец нивото на водоема спада с над 2 млн. кубични метра, сега неговият обем е почти наполовина.

В момента в „Тича“ има малко над 160 милиона кубични метра вода. Притокът към него остава малък, а равнището му продължава да намалява.

Дългоочакваният договор за изграждане на ВиК инфраструктура по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ на стойност 126 млн. лв.  вече е факт. Парите са за подмяна на довеждащия водопровод от язовир "Тича”, за изграждане на пречиствателната станция за питейни води, подмяна на канализация, ремонти на помпени станции в Шумен, както и ВиК обекти в Нови пазар.

Малко след подписването на договора в края на април, водното дружество в Шумен е и с нов управител Жанета Панайотова. 

Екоминистерството задържа крехкото равновесие между нуждата от вода за напояване и вода за пиене, но има реална вероятност поливният сезон да се провали. В дискусията за съдбата на почти лишения от вода язовир “Тича”, което впрочем не е изолиран проблем, се включват и Димитър Куманов от сдружение “Балканка” и Христо Николов от “Напоителни системи”. 

На каква цена шуменци плащат водата си?

Димитър Куманов каза, че договорът за изграждане на ВиК инфраструктура е добра новина и че МОСВ този път си е свършило работата, но обърна внимание на факта, че част от загубите на язовир "Тича" идват от старата водопреносна мрежа, но има и "брутални кражби". Той наблегна и на нуждата вода от язовира да не се използва за промишлени нужди и предприятията от района да си осигурят собствени водоизточници.

Друг любопитен въпрос е, ако от ВиК осигуряват вода на предприятия не от района, на каква цена те плащат водата за промишлени нужди и колко плащат шуменци – да не се окаже, че плащат различно за една и съща вода.

"Вода от язовир "Тича" не се използва от 2018 г. за електроенергия" – каза Христо Николов, според него земеделският сезон ще приключи добре и ще има достатъчно вода за напояване на посеви.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26