Новата книга „Театър от пясък“ на Мая Кисьова е истинско предизвикателство за читателите и почитателите на театралното изкуство. Удоволствие, което развихря фантазията и ни напомня, че любовта към театъра има различни форми и измерения.
В книгата присъстват всички персонажи, които създават едно представление – реквизитор, помощник режисьор, гримьор, суфльор, сценограф, композитор, костюмограф, актьори, режисьор, драматург, портиер, директор на театър.
„Театър от пясък” е бутиков текст, структуриран като азбучник. 28-те фрагмента са създадени по удивително лек начин. Талантливата актриса избира да структурира текста в японската форма „хайбун”, която го ограничава до брилянтна есенция, канейки читателя да доизгради своя сценичен свят.
Идеята на Питър Брук за празното пространство – като условие за универсален театрален процес – тук добива материалност. Защото пясъкът е нищо и всичко.
„...Емоцията, яркостта, импровизацията, същностни за театралното изкуство, проникват и в текстовете. „Театър от пясък“ също носи изброените черти. Тук обаче Мая Кисьова стига най-далеч в играта да пишеш.
Кой е читателят, когото тази книга би заинтригувала?
Читателят-артист, в най-широкия смисъл на това определение. Той би оценил фантазията, която е открояващо се качество на този проект. Същевременно написаното би било любопитно за младежката аудитория, която се доверява не на сухите, затънали в изчерпателност и многословие изкуствоведски изяснявания на различни термини, а на предизвикателния автор. Мая Кисьова е такъв. И то не с поза и преднамереност, а с умението да превръща всичко в игра, доверчиво отворена към всички непредубедени. Изисканите художнически решения, които съпътстват проекта, добавят към него още цвят и неочакваност.”, пише доц. Юрий Дачев в предговора на книгата.
Мая Кисьова разказа в „Артефир“ за творческия процес и вдъхновението да напише книгата и за проблемите пред артистите на свободна практика в условията на вирусната криза.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg