Съсредоточени в новините около коронавируса не бива да подценяваме опасността от кърлежи. Тази година пръскането на зелени площи срещу вредителите се забави.
Но сега, когато отново сме навън, е важно да не подценяваме опасността от ухапване.
Кърлежите не летят и не скачат, те пълзят и предпочитат топлокръвните приемници – каквото е нашето тяло.
Как да се предпазим?
Доктор София Евстатиева от otgovori.info съветва, когато излизаме в природата:
• да носим дълги панталони и да ги запасваме в чорапите;
• да използваме репеленти.
Можем ли сами да вадим кърлеж?
Да, трябва да използваме малки остри пинсети. Кърлежът трябва да се захване максимално близо до тялото и бавно, но сигурно да се дърпа нагоре, без въртеливи движения.
Не поливайте с олио. Целта ви е максимално бързо да извадите кърлежа, в противен случай той се стресира и повръща – и именно това причинява Лаймската болест и инфекции.
Разбира се, ако не сте сигурни, че ще се справите, отидете на лекар. Също така след ухапване е добре да се изследвате.
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg