Априлското въстание е потушено, светът е потресен, общественото мнение възмутено. В такава обстановка започва Цариградската конференция на посланиците на Великите сили в Османската империя, която трябва да реши каква да е съдбата на българските земи, потопени в пожарища и кръв.
Тази конференция поставят в центъра на своята пиеса „Дипломати“ двама забележителни български творци – проф. Надежда Драгова, един от най-ерудираните литературни историци, изследовател на старобългарската култура и на делото на Паисий Хилендарски, и нейният съпруг, поетът и преводач Първан Стефанов. В своя драматургичен текст те сблъскват, от една страна, хладната пресметливост и дори безчувственост на посланиците, а от друга – страстния и отчаян копнеж на българите за свобода; копнеж, прокънтял из цяла Европа и вдигнал в тяхна защита будните съвести на континента. На прагматичните, стигащи на моменти до безсърдечност аргументи на дипломатите, са противопоставени правото и желанието на българския народ да живее достойно, без да го поругават и безчестят.
Една силна, безкомпромисна пиеса, която точно на най-българския празник 24 май ни показва, че независимо от тънките и заплетени сметки на дипломатите, от виртуозните и измамнически ходове на османската власт, зовът за свобода нито може да бъде заглушен, нито може да бъде победен.
Слушайте „Дипломати“ на 24 май, неделя, половин час след полунощ в рубриката „Радиотеатър след полунощ“.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg