Априлското въстание е потушено, светът е потресен, общественото мнение възмутено. В такава обстановка започва Цариградската конференция на посланиците на Великите сили в Османската империя, която трябва да реши каква да е съдбата на българските земи, потопени в пожарища и кръв.
Тази конференция поставят в центъра на своята пиеса „Дипломати“ двама забележителни български творци – проф. Надежда Драгова, един от най-ерудираните литературни историци, изследовател на старобългарската култура и на делото на Паисий Хилендарски, и нейният съпруг, поетът и преводач Първан Стефанов. В своя драматургичен текст те сблъскват, от една страна, хладната пресметливост и дори безчувственост на посланиците, а от друга – страстния и отчаян копнеж на българите за свобода; копнеж, прокънтял из цяла Европа и вдигнал в тяхна защита будните съвести на континента. На прагматичните, стигащи на моменти до безсърдечност аргументи на дипломатите, са противопоставени правото и желанието на българския народ да живее достойно, без да го поругават и безчестят.
Една силна, безкомпромисна пиеса, която точно на най-българския празник 24 май ни показва, че независимо от тънките и заплетени сметки на дипломатите, от виртуозните и измамнически ходове на османската власт, зовът за свобода нито може да бъде заглушен, нито може да бъде победен.
Слушайте „Дипломати“ на 24 май, неделя, половин час след полунощ в рубриката „Радиотеатър след полунощ“.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg