Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

144 години от гибелта на Христо Ботев

| обновено на 02.06.20 в 08:55
Паметник на Христо Ботев пред Първо студио на БНР - скулптор Васил Гачев Василков
Снимка: Ани Петрова

В деня на своя патрон програма „Христо Ботев“ обръща специално внимание на живота и духовното наследство на един от най-почитаните българи, оставил ярка диря в историята.

Сутринта в „Нашият ден“ е разговорът с Боян Ботйов, правнук на поета и председател на Общонародна фондация „Христо Ботев“. Как протича 74-тото издание на националния туристически поход „По пътя на Ботевата чета“ и как изглежда сега параходът „Радецки“. След това за думите „Свобода и независимост“ и тяхната промяна във времето дискутират проф. Пламен Павлов, Иван Кънчев и Марио Мишев от „Българска история“ и културният антрополог Харалан Александров. Константин Тилев и Петър Пунчев говорят за участта да си роден на 2 юни и за произведението на Ботев „Длъжностите на писателите и журналистите“. На всеки час в предаването ще звучат творби на Христо Ботев от Златният фонд на БНР.

След това в „Артефир“ звучат неизвестни и малко известни факти за живота на поета-бунтовник и става ясно дали има продължение на документалния филм за Ботев на режисьора Искрен Красимиров.

В ранния следобед в „За думите“ става ясно защо е толкова трудна и рядко е сполучлива интерпретацията на речта на националните герои в литературата и в киното.

Вечерта в „Студио Музика“ ще звучат творби на български композитори, посветени на национални герои. В деня на всенародната почит към саможертвата в името на свободата и изконните национални ценности, „Студио Музика“ предлага творби, в които са вградени големи исторически събития, легендарни личности и герои: увертюра „Ивайло“ от Добри Христов, Вариации върху тема на Добри Христов от Марин Големинов, Сюита из музиката към филма „Под игото“ от Любомир Пипков, „Опълченците на Шипка“ от Тодор Стойков и Българска рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров.

Малко по-късно в 21.20 ч. в „Аларма“ хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев" Силвия Чолева, Оля Стоянова, Дарина Маринова, Радослав Чичев, Митко Новков, Теодора Димова, Милен Панайотов и Антон Митов, казват своите думи за Христо Ботев и четат откъси от негови творби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31