Българин може да е отличеният лауреат, който ще влезе в Глобалната зала на бизнес славата за 2020 година. Единственият европеец сред осемте финалисти в конкурса на международната организация Junior Achievement за тази година е сънародникът ни Борис Колев. Жури от над 230 експерти в различни сфери на бизнеса ще гласува до 5 юни. Борис е алумни на JA България, а неговата кандидатура ще бъде оценявана от над 230 души. Победителят ще се нареди до Хенри Форд, Уорън Бъфет и Стив Джобс. Инициативата е на най-голямата глобална организация за предприемаческо и финансово образование в света с над 100-годишна история – Junior Achievement Worldwide.
От старта си през 1975 г. до 2009 г., Бизнес залата на славата включва 247 лауреати – създатели на успешни компании, пионери в индустрията, както и лидери, променили света. В класацията през годините са били отличени хора като политиците Джордж Вашингтон и Бенджамин Франклин, създателя на едноименните самолети Уилям Боинг, козметичния бос Есте Лаудер, рекламния гуру Дейвид Огилви, инвеститора Уорън Бъфет, автомобилни и технологични пионери като Хенри Форд, Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, Стив Джобс, легендата в анимацията Уолт Дисни. Всички те са демонстрирали огромна отдаденост към развитие и подобряване живота на определени общности – местни и глобални. Историята на всеки от тях е вдъхновила милиони млади хора в началото на техния кариерен път.
Социалният предприемач и единственият европеец на финал за Глобална зала на бизнес славата 2020 Борис Колев е главен герой в "Нашият ден". Борис Колев е оценен високо от журито заради успешните си предприемачески и социални проекти от най-ранна възраст, за социалното въздействие на своята дейност и за приноса към следните Глобални цели за устойчиво развитие на ООН: Качествено образование; Устойчиво икономическо развитие и достоен труд; Намаляване на неравнопоставеността; Устойчиви градове и общности; Партньорства за устойчиво развитие.
"За мен това е едно признание. Това са гигантски имена, до които не си представях, че мога да застана, казва Борис Колев.
"Вярвам, че именно малките и особено най-малките бизнеси ще ни изкарат от кризата много по-лесно, и единственото, което трябва да направим, е да ги подкрепяме. Трябва да подкрепим работодателите. Ключово е да има равнопоставеност. Не съм сигурен до каква степен от раздаването на средства директно има полза и доколко може да стигне за всички, но подкрепата на дребните предприемачи е изключително важна, защото големите така или иначе ще оцелеят, те са подготвени за това." – категоричен е младият социален предприемач.
Чуйте повече в звуковия файл.
Борис започва своята кариера, създавайки първата си компания още на 18 години, основавайки JT International Group – група от компании в сферата на маркетинговите и технологичните иновации. Следват поредица от успешни бизнес проекти и компании в различни сфери. Основател е на една от най-бързо развиващите се софтуерни компании у нас – DigiMark, придобита през 2019-а година от Devexperts. През 2018 г. създава първия в България Рисков фонд за инвестиции в социално въздействащи стартъп компании – Digimark Ventures, който до момента е инвестирал в 8 иновативни стартиращи компании в сферата на здравеопазването, екологията, образованието и развитието на човешкия капитал. През 2007 г. световното бизнес издание "Business Week Worldwide" го позиционира на 2-ро място сред "Най-успешните млади предприемачи в Европа". През 2011 г. печели 2-ро място за наградата "Най-добър млад мениджър на България". През 2013 г. Борис участва в създаването на първата магистърската програма "Корпоративна социална отговорност и финансов мениджмънт" във ВУЗФ, където преподава дисциплината „Социално отговорни практики“. През 2013 г. попада в първата класация "30 под 30" на младите лидери с най-голям потенциал в страната, според списание Forbes. През 2017 г. Борис влиза в европейската класация FERD’s List, която представя шесте млади предприемачи с най-голямо социално въздействие в Европа.
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
Как Deepfake или дълбоките фалшификации могат да навредят на обществото, как да ги разпознаем и имат ли полезна страна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" Deepfake – от английски "дълбок..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април. Изнесеното студио е..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg