Истинско предизвикателство и въодушевление за духа е човек да представя изложбите на художничката Явора Петрова. В галерия „Стубел“ до 25 юни там може да бъде видяна новата ѝ експозиция, озаглавена „Трохи от съня“. Това са живописни творби – рисунки и маслена живопис, неща със смесена техника, които обогатяват тяхното внушение и емоция на възприемане. Защо „Трохи от съня“, самата тя в краткото си експозе за изложбата казва:
„Една сутрин се събудих окрилена от всичко, което бях сънувала. Бях присъствала на големи събития, живот, хора, пълни маси, срещи, пейзажи, дървета, коне… Имаше и страх, и смях, и разговори, и истинската любов. Какво сънувах? Не можах да си спомня нищо… Бяха останали само трохите, трохите, паднали от масата на съня“.
Така артистично и с лекота Явора Петрова говори за реалното, като следствие на тези сънища. Но всъщност в няколкото десетки творби с въглен, сух или маслен пастел, с молив и гваш са се получили удивителни абстрактни рисунки, със загатнати образи на коне, хора, животинки, в които линията и формата носят изключителни внушения и свобода.
Явора Петрова е един много интересен и смислен съвременен автор, с една овладяна абстракция, с кодове и знаци, които довеждат до нас и силата на египетското изкуство, и мозайките на Равена, и експресивните рисунки на Гоя, и нейната почит към великия Рембранд. Носят тази почит, която има към линията и високото майсторство на Илия Бешков. Въобще познанието за цялата европейска и световна цивилизация, но пресъздадена и изживяна като нейна лична изповед.
В изложбата на Явора Петрова се отделят и творби, посветени на един старинен японски танц Буто и Митичен Бог – едно и две. Деликатни, загадъчно меланхолични и носталгични, зад усещането за лекота и на един дъх стои висок професионализъм и чувство за мярка.
Фотографии – Антонио Георгиев - Хаджихристов и галерия „Стубел“.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg