Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самотата има различни лица

Неделя, 7 юни, от 16.00 часа, по програма „Христо Ботев“

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се превръщат в бестселъри. Мъжко-женското общуване е водеща тема в творчеството й.
„Ревност в три факса“ е пиеса за три жени, влюбени в един мъж. Те водят яростна битка за собственост и надмощие над него, като на всичкото отгоре се опитват и да запазят достойнството си. Това е трудна задача, тъй като живеят на различни етажи в един блок. Още повече, че никоя от тях не може да обуздае безумната си склонност да наднича в спалнята на другите две жени през скрита шахта, в която са разположени тръбите на блока. Различни са по възраст – всяка е с петнайсет години по-възрастна или по-млада (въпрос на гледна точка!) от другата. Различни са по социален статус, по инфантилност, по гордост, по нараненост. Приличат си по налудността, с която преследват Мъжа – според Естер Вилар напълно загубена кауза с предрешен край: тягостна самота.
Три жени, които се нуждаят от факс, за да изразят себе си. Три воайорки, които се страхуват да се изправят очи в очи с проблемите си. Три жени, които имат нужда от факс-посредник в комуникацията им, който като всяка машина позволява да изречеш всичко за себе си, а едновременно анонимно те крие и илюзорно те защитава.
Естер Вилар с много чувство за хумор разгръща обсесията да имаш, да притежаваш. На всяка цена. Но невъзможността ражда трагедия. А във всяка трагедия се спотайва комедия.
Факсът е основно действащо лице в тази пиеса. Негови главни партньори са прекрасните актриси Мая Бабурска, Таня Захова и Арсения Стойчева. Режисьор – Елена Баева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15