Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Джамбазов срещу вятъра

35 години от околосветското плаване на кап. Джамбазов с яхтата "Тангра"

Милена Воденичарова и кап. Джамбазов
Снимка: архив на М. Воденичарова

Във време, когато за да отидеш дори до съседна държава, ти трябва виза, един мъж успява да направи сам околосветско плаване през нос Хорн със собственоръчно изработена от него яхта, само с едно спиране. Събитие, измеримо с това да днес да кацнеш на Марс с направена от теб ракета.

В Световния ден на океаните в рубриката "Главен герой" гостува капитан Николай Джамбазов, един герой на ветроходството, човек, заразен от откривателския порив и мечтата по морето.

В книгите си "Черната овца" и "С Тангра срещу вятъра" той описва преживяванията и премеждията си.

Започва да строи яхтата през 73-та, а набавянето на дори най-обикновени материали в тогавашните условия на хроничен дефицит, разпростряна върху всичко бюрокрация и подозрения в какво ли не, е изключително трудно.

Когато яхтата "Тангра" е готова, след нова немалка порция спънки и трудности, през 1983 г. Джамбазов тръгва на околосветско пътуване, неколкократно попада в бури и урагани и неведнъж му се налага да поправя яхтата. Връзката му с брега е само през любителска радиостанция, а в открития океан се ориентира само по звездите.

През 1985 за най-добро плаване е призната околосветската обиколка на Николай Джамбазов.

За съжаление днес яхтата "Тангра" не е запазена, тъй че любовта към морето при Джамбазов върви с огорчение от сушата и нейните обитатели. Постижението му обаче остава като едно от най-смелите и дръзки начинания, осъществявани от човек.

Чуйте разговора с капитан Джамбазов в Световния ден на океаните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35