"Ние сме прецаканият випуск", това мислят за себе си дванайсетокласниците, които завършиха училище тази година, положиха матури и очакват резултатите. Те се питат същото, което и всяко поколение преди тях: А сега накъде?
Но в сегашната ситуация на мнозина им се налага да пренаредят непосредствените си планове за избор на университет, на професия, на учене в чужбина и пр.
И това не е дотам фатално, тъй като пред младостта има много шансове и възможности. Притеснителен е фактът, че днешните юноши трябва да вземат важни решения изолирани.
Българските младежи се чувстват най-самотни, неразбрани и неподкрепени от родителите си, а тъкмо с тях им се налага да прекарват повече време откогато и да било.
На този фон упрекът, че не са срещали препятствия в живота си и консумират всичко наготово, се оказаха несправедливи. Изолацията ги подложи на изпити, по-различни от наскоро положените матури.
Чуйте разговора с психоложката Гергана Крумова.
Тазгодишните зрелостници нямаха абитуриентски бал и подобаващо изпращане, но пък няма да полагат кандидатстудентски изпити. Из мрежата даже се появиха шеги, че ако човек поседи повече време на метроспирка "Университетска", има риск да го запишат да следва в Софийския университет.
Четвъртокласниците и десетокласниците бяха освободени от изпити по тъй нареченото "външно оценяване", затова пък седмокласниците ще се явят на изпити на 15 и 17 юни и независимо от трудните условия, в които се проведе годината, ще трябва да се състезават за места в заветните гимназии.
Как премина обучителният процес и пред какви трудности изправи деца, учители и родители – разказват самите деца, както и Елена Кърпачева, психолог и директор на 22 СЕУ „Георги Раковски“.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg