Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как мозъкът ни слуша текстове

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Едно от най-ценните качества на историите е умението им да докосват. Как го правят обаче? По какъв начин въздействат те на сетивата ни, на съзнанието ни? Има ли значение под каква форма ще ни бъдат представени и как ще достигнат те до нас? Ако очите ни и това, което виждаме с тях, провокират предимно мисълта ни, а звукът, който чуваме и който представлява една чиста вибрация, провокира най-вече емоциите ни, тогава кое ни докосва повече?

Не e тайна, че разказвачите на приказки навремето са смятани за първите терапевти. Техните истории, песнопения и мантри са използвани за лечение, защото въздействат директно на дясното полукълбо на мозъка, което отговаря за емоциите. Чрез слуха ни много по-лесно достигаме до преживяването. Чутият текст въздейства по-бързо и емоционално и дори може да лекува.

Как въздейства слушането на аудиосъдържание на човешкия мозък разказват поетесата и психотерапевт Дарина Дечева и журналистът Даниел Ненчев, част от кампанията „Отвори ушите си“, която се опитва да визуализира какво става в тялото ни, когато отворим ушите си и започнем слушаме.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44