Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн кино: документалният филм „От Кремона до Кремона“ с нови прожекции

Документален разказ за лютиерското изкуство, мечтите и избора

9
Кадри от документалния филм „От Кремона до Кремона“
Снимка: АГИТПРОП

„От Кремона до Кремона“ е филм за избора, едно емоционално пътуване – към града на мечтите, към бъдещето на лютиерското изкуство, към истинската същност на хората, посветили се на този уникален занаят-изкуство.

Документалният филм на режисьорката Мария Аверина и продуцентската компания АГИТПРОП (сценарий – Мария Аверина, оператори – Борис Мисирков и Георги Богданов, продуцент – Мартичка Божилова) ни разказва историите на Иван, Ева и Христо Марино и Стоянка, изграждайки културен мост между България и Италия.

Иван току-що е завършил гимназия и започва работа в най-голямата в Източна Европа фабрика за струнни инструменти – „Кремона“ в Казанлък. Мечтата му е да продължи обучението си в „Меката“ на лютиерството – италианския град Кремона, домът на Страдивари и Амати, символ на най-високо майсторство в лютиерското изкуство. Пътят между двете „Кремони“ е белязан, от една страна, от вековни традиции и отдаденост на изкуството, а от друга – от находчиви бизнес стратегии. 

По този път Иван среща сънародниците си Ева и Христо Марино, които също са тръгнали от Казанлък, но са вече утвърдени лютиери в италианската Кремона, както и Стоянка, която във всекидневната борба за оцеляване се е отказала от таланта и мечтите си и от 17 години изработва една и съща цигулкова част във фабрика „Кремона“. 

Коя „Кремона“ избира Иван?

Филмът ще бъде показан на 18 юни от 21.30 часа в Клуба на дейците на културата във Велико Търново и на 31 юли от 19.30 часа в летен театър „Орфей“ в Пловдив в рамките на фестивала „Хронотоп“. Може да го гледате и онлайн в България  и в чужбина.


„От Кремона до Кремона“ има дълъг фестивален живот и е носител на множество престижни награди, сред които награда за най-добър документален филм – Българска филмова академия 2017, награда за най-добър звук – Българска филмова академия 2017, награда за дебют – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017, награда на Съюза на Българските филмови дейци – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017.


Снимките са предоставени от продуцентската компания АГИТПРОП



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Крис Клийв за репортажите от центъра на сърцето

Британският автор Крис Клийв беше един от участниците в летните литературни срещи в София на 14 юни. Той представи пред българската публика четвъртия си роман "Злато", който идеално се вписваше в темата на срещите – "Литература и спорт". Спорт и литература се срещат на летните Литературни срещи - София Водеща в "Злато" е Историята на две..

публикувано на 17.06.24 в 16:20

Младият актьор Калоян Желев за красотата в простите неща

Той е нърд и не го е срам от това. Обича аниме, всъщност гледа предимно анимации. Старае се да е здраво стъпил на земята, защото една награда, а в случая става дума за "Икар" – както казва самият той – не е повод да литнеш в облаците. "Трябва да знаеш кой си, откъде тръгваш, какво можеш и скромно", обяснява Калоян Желев. Когато си в..

публикувано на 17.06.24 в 13:51

В Бургас отбелязват 100-годишнината от рождението на художника Георги Баев с изложба

Тази година се навършват 100 години от рождението на големия художник Георги Баев. В родния му град Бургас отбелязват годишнината с изложба, която се откри на 1 юни в културния център "Морско казино" и ще бъде на разположение за разглеждане до 31 август. Людмила Кутева , ръководителят на центъра, разказва повече за художника и неговото творчество...

публикувано на 17.06.24 в 10:54

20 години археологически проучвания в Провадия-Солницата

Един обект, обвит в мълчание, успява да проговори благодарение на 20-годишните усилията на екип от археолози, ръководен от акад. проф. Васил Николов. На 11 юни Националният археологически институт и музей на Българската академия на науките (НАИМ – БАН) откри изложбата "Повелителите на солта: Провадия-Солницата 5600 – 4350 г. пр. Хр." ,..

публикувано на 17.06.24 в 09:54

"В свои води" е шестата самостоятелна изложба на художничката Ивелина Иванова

Ивелина Иванова има художествено образование живопис и стенопис, пътувала е по финансирани студентски програми в Испания, Италия, Русия и е следвала в тамошни университети. За себе си казва, че тези образователни възможности са дооформили нейния художествен и естетически поглед към изкуството. Първите ѝ колективни и самостоятелни изложби са били..

публикувано на 17.06.24 в 08:25