Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Писарска, Национална мрежа за децата:

Целта e не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата

БНР Новини
Снимка: Pixabay

На 17 юни Национална мрежа за децата представя за девети пореден път годишния доклад „Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Това се случва на фона на поредната атака срещу приемането на Закона за социалните услуги от групи родители, които употребяват понятия като "заговор за приватизация", "заговор срещу децата" и смятат, че Стратегията е насочена към отнемане на децата, които те приемат за изключителна собственост на родителите си.

В рамките на Бележника Мрежа за децата изследва и анализира осем сфери на грижата за деца: благосъстояние, закрила на детето, ранно детско развитие, здравеопазване, образование, семейна среда и алтернативна грижа, правосъдие за деца и детско участие.

"Всяка година даваме оценка на тяхното текущо състояние и развитие, както и нашите препоръки и решения за това, как ситуацията може да се подобри.

Оценките са базирани на материали, подготвени от независими експерти, водещи в сферата на детските политики, както и на мнението на деца, родители, учители, психолози, социални работници и др, каза в "Нашият ден" Мариана Писарска от Националната мрежа за децата.

Резултатите още не са обобщени, но изводите са, че държавата се отказала от политиките в областта на детето и семействата.

Стратегията за детето 2019-2030 беше спряна, Законът за социалните услуги – отложен.

Това са незаслужено обругани документи, тъй като задават мерките, които е крайно необходимо да се вземат", изтъква Писарска.

Достатъчно е да споменем, че у нас над 400 хил. деца живеят в риск от бедност. Няма реформа в система на правосъдието за деца. Няма съвременна педиатрична болница. Това са само част от проблемите, свързани с добруването на децата в България на фона на плашещата статистика: над 2200 деца са станали жертва на престъпления. Сигналите за насилие над дете, получени в отделите „Закрила на детето“ пред 2019 г., са над 1100.

"Не можем без път, не можем без стратегия, без основни закони, които да осигуряват реда и как най-качествено да се грижим за децата и семействата в България.

Законът за социалните услуги беше подготвян 5 години, съгласуван с големи групи хора.

Целта е не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата, – за пореден път изтъкна очевидното Мариана Писарска – а за целта трябва да се изгради надеждна законова рамка.

Без комбинирана подкрепа  здравна, образователна, социална – мерите няма как да са ефикасни."

Необяснимо е защо на фона на все повечето сигнали за тормоз и злоупотреба с деца, расте и димната завеса от фалшиви новини и всяващи страх и паника послания.

Системата за закрила на детето е в много тежко състояние. Един специалист отговаря за 80-100 случая. Затова толкова много настояваме държавата да погледне стратегически – в самите проблеми се крият решенията.

Национална мрежа за децата е обединение от 150 граждански организации от цялата страна, които помагат на над 110 хил. деца и семейства на година. Мрежата работи за общество, в което всяко дете има свое семейство и се радва на най-добрите възможности за живот и развитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49