Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана Писарска, Национална мрежа за децата:

Целта e не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата

БНР Новини
Снимка: Pixabay

На 17 юни Национална мрежа за децата представя за девети пореден път годишния доклад „Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Това се случва на фона на поредната атака срещу приемането на Закона за социалните услуги от групи родители, които употребяват понятия като "заговор за приватизация", "заговор срещу децата" и смятат, че Стратегията е насочена към отнемане на децата, които те приемат за изключителна собственост на родителите си.

В рамките на Бележника Мрежа за децата изследва и анализира осем сфери на грижата за деца: благосъстояние, закрила на детето, ранно детско развитие, здравеопазване, образование, семейна среда и алтернативна грижа, правосъдие за деца и детско участие.

"Всяка година даваме оценка на тяхното текущо състояние и развитие, както и нашите препоръки и решения за това, как ситуацията може да се подобри.

Оценките са базирани на материали, подготвени от независими експерти, водещи в сферата на детските политики, както и на мнението на деца, родители, учители, психолози, социални работници и др, каза в "Нашият ден" Мариана Писарска от Националната мрежа за децата.

Резултатите още не са обобщени, но изводите са, че държавата се отказала от политиките в областта на детето и семействата.

Стратегията за детето 2019-2030 беше спряна, Законът за социалните услуги – отложен.

Това са незаслужено обругани документи, тъй като задават мерките, които е крайно необходимо да се вземат", изтъква Писарска.

Достатъчно е да споменем, че у нас над 400 хил. деца живеят в риск от бедност. Няма реформа в система на правосъдието за деца. Няма съвременна педиатрична болница. Това са само част от проблемите, свързани с добруването на децата в България на фона на плашещата статистика: над 2200 деца са станали жертва на престъпления. Сигналите за насилие над дете, получени в отделите „Закрила на детето“ пред 2019 г., са над 1100.

"Не можем без път, не можем без стратегия, без основни закони, които да осигуряват реда и как най-качествено да се грижим за децата и семействата в България.

Законът за социалните услуги беше подготвян 5 години, съгласуван с големи групи хора.

Целта е не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата, – за пореден път изтъкна очевидното Мариана Писарска – а за целта трябва да се изгради надеждна законова рамка.

Без комбинирана подкрепа  здравна, образователна, социална – мерите няма как да са ефикасни."

Необяснимо е защо на фона на все повечето сигнали за тормоз и злоупотреба с деца, расте и димната завеса от фалшиви новини и всяващи страх и паника послания.

Системата за закрила на детето е в много тежко състояние. Един специалист отговаря за 80-100 случая. Затова толкова много настояваме държавата да погледне стратегически – в самите проблеми се крият решенията.

Национална мрежа за децата е обединение от 150 граждански организации от цялата страна, които помагат на над 110 хил. деца и семейства на година. Мрежата работи за общество, в което всяко дете има свое семейство и се радва на най-добрите възможности за живот и развитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03