Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Писарска, Национална мрежа за децата:

Целта e не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата

БНР Новини
Снимка: Pixabay

На 17 юни Национална мрежа за децата представя за девети пореден път годишния доклад „Бележник 2020: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?

Това се случва на фона на поредната атака срещу приемането на Закона за социалните услуги от групи родители, които употребяват понятия като "заговор за приватизация", "заговор срещу децата" и смятат, че Стратегията е насочена към отнемане на децата, които те приемат за изключителна собственост на родителите си.

В рамките на Бележника Мрежа за децата изследва и анализира осем сфери на грижата за деца: благосъстояние, закрила на детето, ранно детско развитие, здравеопазване, образование, семейна среда и алтернативна грижа, правосъдие за деца и детско участие.

"Всяка година даваме оценка на тяхното текущо състояние и развитие, както и нашите препоръки и решения за това, как ситуацията може да се подобри.

Оценките са базирани на материали, подготвени от независими експерти, водещи в сферата на детските политики, както и на мнението на деца, родители, учители, психолози, социални работници и др, каза в "Нашият ден" Мариана Писарска от Националната мрежа за децата.

Резултатите още не са обобщени, но изводите са, че държавата се отказала от политиките в областта на детето и семействата.

Стратегията за детето 2019-2030 беше спряна, Законът за социалните услуги – отложен.

Това са незаслужено обругани документи, тъй като задават мерките, които е крайно необходимо да се вземат", изтъква Писарска.

Достатъчно е да споменем, че у нас над 400 хил. деца живеят в риск от бедност. Няма реформа в система на правосъдието за деца. Няма съвременна педиатрична болница. Това са само част от проблемите, свързани с добруването на децата в България на фона на плашещата статистика: над 2200 деца са станали жертва на престъпления. Сигналите за насилие над дете, получени в отделите „Закрила на детето“ пред 2019 г., са над 1100.

"Не можем без път, не можем без стратегия, без основни закони, които да осигуряват реда и как най-качествено да се грижим за децата и семействата в България.

Законът за социалните услуги беше подготвян 5 години, съгласуван с големи групи хора.

Целта е не да се вземат децата, а да се подкрепят семействата, – за пореден път изтъкна очевидното Мариана Писарска – а за целта трябва да се изгради надеждна законова рамка.

Без комбинирана подкрепа  здравна, образователна, социална – мерите няма как да са ефикасни."

Необяснимо е защо на фона на все повечето сигнали за тормоз и злоупотреба с деца, расте и димната завеса от фалшиви новини и всяващи страх и паника послания.

Системата за закрила на детето е в много тежко състояние. Един специалист отговаря за 80-100 случая. Затова толкова много настояваме държавата да погледне стратегически – в самите проблеми се крият решенията.

Национална мрежа за децата е обединение от 150 граждански организации от цялата страна, които помагат на над 110 хил. деца и семейства на година. Мрежата работи за общество, в което всяко дете има свое семейство и се радва на най-добрите възможности за живот и развитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15