Доскоро мнозина твърдяха убедено, че моделът DIY (направи го сам) в културата е загърбен и че изкуство трябва да се създава, продуцира и разпространява от професионалисти и институции, с посредничеството на мениджъри. Последните няколко месеца обаче ни накараха да преоценим доста неща, които приемахме за даденост.
Актьорите и музикантите са сред най-пострадалите от извънредните мерки, а и при тях нормализирането ще се случи най-бавно. Ситуацията днес не навява оптимизъм, както можете да чуете от разговора с Филип Аврамов, който гостува в рубриката "Главен герой" на "Нашият ден".
Възможностите, които той и колегите му виждат, е именно в малки, камерни проекти, които, макар и създадени от професионалисти, се реализират по-скоро с добрата воля на участниците приблизително по начина, по който функционират самодейните проекти.
Залага се на спектакли, които лесно се адаптират към малки пространства като двор, гараж и дори апартамент.
Аврамов с помощта на близки и съмишленици се е заел за превърне двора на къщата си в кв. "Надежда" в сцена. Тя се нарича „Дом Аврамов“ и ще отвори през втората половина на август, защото Филип има филм за довършване.
В бутиковата зала ще се играе театър, ще се правят изложби и, макар и на 3-4 кв.м, ще се продават творбите на млади български писатели.
На камерната сцена ще се появят артисти като Асен Блатечки, Албена Михова, Валери Йорданов, Иван Бърнев и Милица Гладнишка.
Какво още се случва с Филип Аврамов, чуйте от него:
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg