Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Трохи за мъртва птица“ – образи от моментите на преобръщане

Марий Росен
Снимка: Ненчо Балкански

„Сигурно се чете за по-кратко време от това интервю“ – засмива се Марий Росен към края на разговора ни за новата му поетична книга „Трохи за мъртва птица“. За сега стихосбирката съществува само в онлайн формат, макар и той успешно да показва хартиеното ѝ бъдеще. 

С режисьора, актьор, певец и (той самият не е сигурен, че трябва да се нарича така) поет се срещаме навън. Намираме скривалище от дъжда, но не и от шума, под чадъра на едно кафене, а градът активно участва в интервюто.

Кратките неозаглавени стихове в „Трохи за мъртва птица“ звучат свързано – сякаш Марий Росен доразвива едни и същи важни за него образи (птицата, камъка, сърцето), които присъстват и в предишната му дебютна книга „Каменните хвърчила“. 

Фокусът е върху момента на преобръщане – вътрешното става външно, външното се оказва отвътре, ръката е протегната към себе си. Текстът изглежда по-скоро „чист“, отколкото „изчистен“ – създава впечатлението, че се е появил точно толкова пестелив, точен и минималистичен, колкото го четем. В интервюто обаче Марий признава, че дълго работи над всеки от стиховете.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Изложба "Католиците в България XVII-XX век" бе открита в град Раковски

Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..

публикувано на 18.02.25 в 17:40

Премиера на операта "Фалстаф" от Джузепе Верди

Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..

публикувано на 18.02.25 в 17:30

Концертът "Кларинетни силуети" ще бъде представен тази вечер в Първо студио на БНР

Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..

публикувано на 18.02.25 в 17:25

"Васил Левски: най-добрият ни българин" – нова книга за Апостола

Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..

публикувано на 18.02.25 в 17:19