Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енинският апостол: най-старият кирилски паметник в България

Ценният ръкопис на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ е част от новата онлайн поредица „Перли в КОРОНАта“

Енинският Апостол
Снимка: nationallibrary.bg

Първата перла в поредицата с ценни книги „Перли в КОРОНАта“ е Енинският апостол – най-ранният кирилски паметник от Х- XI век, съхраняван на територията на България. Той е и първият български книжовен паметник, включен в регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО.

Открит през 1960 година при реставрация на църквата „Св. Параскева (Петка)“ в село Енина близо до Казанлък в много лошо състояние, старобългарският ръкопис е донесен и предаден за реставрация в Лабораторията за реставрация и консервация на Народната библиотека.

Ценната книга дълги години е обект на изследване от научната общност.

„Енинският Апостол е едно ранно писмо, което е използвано в първите векове на българската книжнина. Това е най-ранният кирило-методиевски превод на Апостола като важна богослужебна книга. Паметник от изключителна важност за културното наследство не само на Европа, но и на целия свят.“, каза доц. Елена Узунова, главен архивист и ръководител на отдел „Ръкописи и старопечатни книги” при Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Ръкописът може да бъде разгледан цялостно в Дигиталната библиотека на НБКМ под сигнатура НБКМ 1144.

Поредицата „Перли в КОРОНАта“ вече има и своето национално радио продължение в „Артефир“:

Поредицата е създадена по време на извънредното положение поради пандемията от корона вируса от екипа на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е част от раздела на сайта на библиотеката със заглавие призив: „Остани вкъщи, прочети книга“ и предоставя възможност на читателите и приятелите на библиотеката да поддържат духа си в това време на изпитания, на физическа и социална изолация. 

С избора на заглавието „Перли в КОРОНАта“ се прави асоциативна връзка между изпитанието коронавирус и царските инсигнии, чийто важен елемент е короната.

В поредицата се представят накратко някои от най-ценните документи в специалните и ценни колекции от славянски, гръцки и други чуждоезични ръкописи, българските старопечатни книги и възрожденска периодика, църковнославянски ранни издания, документи, портрети и снимки от фондовете на Българския исторически архив (архива на Българското възраждане), интересни и известни на международната научна общност документи и ръкописи от колекциите в отдел „Ориенталски сбирки“, както и ценни издания от фондовете на музикалния отдел, отдел „Карти и графика“ в Националната библиотека. 

Така всеки делничен ден посетителите на сайта се запознават с някоя от перлите на националното книгохранилище – късче познание, духовност и естетика. 

В поредицата се разказват и любопитни и занимателни истории, свързани с откриването и придобиването от НБКМ на ценностите, в някои случаи се разкриват и историите на създаването на паметниците, но една от важните цели на поредицата е да се информира културната ни общественост за ценността и значението на представените документи за българската и световната култура. 

Вече около 40 паметника от ценните колекции на Националната библиотека са представени в „Перли в КОРОНАта“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45