Кои са фигурите, оставили отпечатък върху западната култура? Колко от тях са добре познати днес? Как съдбите и познанствата им повлияват на гледните им точки, на творчеството им, на откритията? Препятствие ли е полът? Има ли общо кратно между различните видове интелект, различните науки, различните изкуства? Колко важно е да можеш да виждаш връзките между понятията? А колко важно е да срещнеш (или прочетеш) правилния човек в правилния момент?
Вече 13 години Мария Попова търси отговорите на тези въпроси все по-дълбоко в заешката дупка на знанията и емоциите, историята, изкуството, точните науки и безкрайните като фрактали препратки в своя добил огромна популярност блог Brainpickings.
Четат я стотици хиляди. Богатият език и смелата интердисциплинарност правят темите достъпни и разбираеми не само за специалисти – в нейните есета през фигурите на конкретни открития, произведения или личности можем да различим очертанията на това как се оформя културата.
Във „Фигури“, първата книга с биографични есета на Мария Попова, историите, познати ни от Brainpickings, са доразвити, допроследени, още по-свързани една с друга. В много от тях авторката избира да влезе за малко в ролята на героя си, да опише отвътре усещанията в ключови моменти.
Българското заглавие „Фигури“ ни води както към най-важните фигури в науката и изкуството от 18 в. насам, така и към пресъздаването, виждането, пространствената представа за сложните връзки между хора и идеи. В оригиналното английско “Figuring” се трупат още значения: отгатване/разрешаване, фигурите на речта, специфичната научна сфера, в която знанията се представят визуално. Всъщност, самите културни герои в книгата се оказват „фигури“, олицетворения на развитието на човешкия ум оформен по равно от шанса и избора.
За книгата на Мария Попова „Фигури“ разказва преводачът ѝ на български Паулина Мичева.
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир Желев. В навечерието на християнския празник Рождество Христово организираната с благословението на Негово Високопреосвещенство Западно-и Средноевропейски Митрополит Антоний изложба ще се открие утре в..
Четвъртата стихосбирка на Калоян Игнатовски се нарича "Водата на деня". Той е поет и литературен преводач от английски и испански език, който не държи да бъде постоянно във фокуса на медийния интерес, но пък изкушените от стойностната литература читатели познават стихосбирките му, както и книгите, които е превел. В представянето на "Водата на..
"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата история и висок стандарт. В рамките на последния месец книгата се появи на български, на гръцки от издателство "Икарос", Атина и на английски като част от сборното издание Notes of the Phantom Woman в..
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg