Да помним София и нейната история, която не е задължително да издигаме на пиедестал. Да се обърнем към миналото, но и да гледаме напред с надежда. Да четем града и да откриваме литературата, която е навсякъде около нас. Към това призоваха в днешното „Време и половина“ Тодора Радева, директор на фондация „Прочети София“ и автор на „Литературни маршрути София“, и Лора Шумкова, литературен теоретик и историк, автор и водещ на поредицата „Софийски страници“.
Второто издание на литературните маршрути в столицата започва на 24 юни от 18.30 часа именно с маршрута на Лора Шумкова, който този път ще представи „Алхимията на ранения град“. Началната точка е Народният театър, като пътеката ще отведе участниците към местата, които разказват за бомбардировките над София и тяхното отражение върху града. Последната литературна спирка в маршрута ѝ е Ларгото в столицата. Там Лора Шумкова ще разкаже за улица „Търговска“, която се превръща в символ на изгубената София.
След алхимията на ранения град разходките с второто издание на литературните маршрути ще продължат между произведенията на Валери Петров, Дора Габе, Елин Пелин, Братя Мормареви и илюстрациите на Вадим Лазаркевич – маршрут, посветен специално на децата.
Оттам ще поемат „По стъпките на Синьото момче“ на поета Александър Вутимски, след което ще отидат „На разходка с Иван Вазов и Евгения Марс“ и накрая ще се отправят към последната си литературна спирка – домът на поета и драматург Николай Лилиев.
Защо трябва да помним литературна София и защо е важно да има кой да ни я припомня? Отговорите чуйте от Лора Шумкова и Тодора Радева в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg