Когато рецензията на книга започва с предизвикателно предупреждение като това по-долу, идеята да превърнеш текста ѝ в радио веднага получава поне два сериозни довода – комуникативност и лекота, която води към сериозност. Ето и самото предупреждение на издателство „Захари Стоянов“, което гласи:
„Предупреждаваме – тази книга не е безопасна за психичното ви равновесие! Но същевременно тя е и лечителна. Ако някой все още е имал своите тежнения към епохата, която отмина, или към тази, чиято кал е нагазил, въобразявайки си, че върви към Европа, то след смеха и сълзите, следвайки прочита, той с прояснен поглед и олекнало сърце може облекчен да въздъхне – не се е случило кой знае какво! Важното е, че изкуството е вечно, а хуморът – спасителен.“
Нощната програма на Радиотеатъра в неделя ще ви предложи радиопиеса, създадена от двама автори. Всеки от тях поотделно е автор на драматургия и белетристика, а също така и на радиопиеси във фонда на БНР. „Изменници в нощта“ е съвместно произведение на Виктор Пасков и Петър Маринков. Историята на текста е дълга и интересна и с факта, че преди да стане радиопиеса, текстът „Изменници в нощта“ е създаден като сценарий за филм, след това, през 2008, издаден във формата литературен сценарий заедно с още един сценарий, а през 2016 режисьорът Владлен Александров превърна киносценария в аудио. Кино произходът на текста е същевременно супер шанс за една динамична и монтажно свободна конструкция, която работи ефектно в иронично-хумористичната посока на произведението.
Участват Стефан Мавродиев, Веселин Мезеклиев, Пламен Сираков, Росица Александрова, Мая Бабурска, Теодор Елмазов, Пламен Пеев, Иван Петрушинов и детето Слави Дюлгеров.
Звукорежисьорският труд е на Живко Марев, Димитър Василев и Константин Райдовски, а музикалното решение – на Валя Бояджиева. Завръщането на Владлен Александров към радиотеатъра и Радиотеатъра на БНР е благословено с едно остроумно произведение, заради което си струва да останете будни след полунощ.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg