Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасителната сила на хумора според Виктор Пасков и Петър Маринков

Снимка: Даниела Манолова

Когато рецензията на книга започва с предизвикателно предупреждение като това по-долу, идеята да превърнеш текста ѝ в радио веднага получава поне два сериозни довода – комуникативност и лекота, която води към сериозност. Ето и самото предупреждение на издателство „Захари Стоянов“, което гласи:

„Предупреждаваме – тази книга не е безопасна за психичното ви равновесие! Но същевременно тя е и лечителна. Ако някой все още е имал своите тежнения към епохата, която отмина, или към тази, чиято кал е нагазил, въобразявайки си, че върви към Европа, то след смеха и сълзите, следвайки прочита, той с прояснен поглед и олекнало сърце може облекчен да въздъхне – не се е случило кой знае какво! Важното е, че изкуството е вечно, а хуморът – спасителен.“

Нощната програма на Радиотеатъра в неделя ще ви предложи радиопиеса, създадена от двама автори. Всеки от тях поотделно е автор на драматургия и белетристика, а също така и на радиопиеси във фонда на БНР. „Изменници в нощта“ е съвместно произведение на Виктор Пасков и Петър Маринков. Историята на текста е дълга и интересна и с факта, че преди да стане радиопиеса, текстът „Изменници в нощта“ е създаден като сценарий за филм, след това, през 2008, издаден във формата литературен сценарий заедно с още един сценарий, а през 2016 режисьорът Владлен Александров превърна киносценария в аудио. Кино произходът на текста е същевременно супер шанс за една динамична и монтажно свободна конструкция, която работи ефектно в иронично-хумористичната посока на произведението.

Участват Стефан Мавродиев, Веселин Мезеклиев, Пламен Сираков, Росица Александрова, Мая Бабурска, Теодор Елмазов, Пламен Пеев, Иван Петрушинов и детето Слави Дюлгеров.

Звукорежисьорският труд е на Живко Марев, Димитър Василев и Константин Райдовски, а музикалното решение – на Валя Бояджиева. Завръщането на Владлен Александров към радиотеатъра и Радиотеатъра на БНР е благословено с едно остроумно произведение, заради което си струва да останете будни след полунощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15