Стоимен Стоименов твори сравнително изолирано в село Капитан Димитриево, Пазарджишко. Това вероятно е едно от условията, които го правят по-чувствителен към детайлите в ежедневието, към природата, чието присъствие край него е много по-осезателно, отколкото в големия град. В пейзажите, които рисува, той търси фантастичното, онова не-съвсем-точно предаване на реалността през субективно преживяното. Сякаш в съня си се рее в позната вселена, но не тази, в която се събуждаме сутрин.
„Неговите пейзажи не държат сметка на физическата реалност, а архитектурата на реалното е заменена с архитектурата на съня. Интересът към причудливите детайли и дълбоките меланхолични, пейзажни перспективи подканват естествено погледа да изследва картините. Като форма и цветност визиите на Стоименов клонят към метафизика“, пише за него още през 1999 г. изкуствоведът Руен Руенов.
Стоимен Стоименов е роден през 1949 г., открива първата си изложба през 1982 г. Завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” през 1975 г., специалност “История”. През 1995 г. става член на Съюза на българските художници. Участва в пленери, групови и национални изложби. Негови картини са притежание на галерии и частни колекционери в страната и в чужбина.
Изложбата може да бъде видяна до 31 юли 2020 г. в галерия "Райко Алексиев", София.Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg