Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докато има деца, ще има цирк

БНР Новини
Снимка: Pexel

"Докато има деца, ще има цирк", по този начин легендарният български клоун Тошко Козаров е подписвал снимките си.

В момента циркът е поставен пред изпитания, но историята му никога не е била лесна. В голямата част от съществуването си, ограниченията са били постоянен спътник на цирковото изкуство, както ще научите от разговора с легендата на българското цирково изкуство Александър Балкански и с журналиста Драгомир Драганов.

През 2020 цирковата фамилия на Александър Балкански навършва 200 години. 100 от тях са свързани с България, където фамилията намира прием, след като бяга от Русия по време на революцията. През 2000 г. е възстановена фамилната трупа "Цирк Балкански".

Всички тези годишнини ще бъдат почетени с голям спектакъл на 1 септември, на който ще участват много италиански артисти - почит към италианската кръв във фамилия Балкански.

Оптимист за бъдещето на цирка е Драгомир Драганов, който от позицията на страстен любител на цирковото изкуство смята, че кризата има и положителен ефект - кара цирковите директори да се обединят, така както досега не са го правили. А заедно те ще изразят по-ясно наболелите проблеми в сектора.

В момента например цирковите артисти са приравнени с уличните търговци и от тях се искат същите наеми на квадратен метър, както от сергиите. Също така, ако има координация, няма да се стига до положение, в което в един голям град по едно и също време да има две трупи, а малките градове в страната остават извън турнетата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомен за Катя Филипова

В рубриката "Епизоди от живота" почетохме живота и творчеството на певицата Катя Филипова, по повод 75 години от рождението и 12 години от кончината ѝ. Катя Филипова, родена на 13 май 1949 година във Варна, израства в музикално семейство с дълбоки корени в руската история. Някои от тях са били губернатори, генерали, композитори, оперни певци и  друг вид..

обновено на 13.05.24 в 08:52

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05