"Докато има деца, ще има цирк", по този начин легендарният български клоун Тошко Козаров е подписвал снимките си.
В момента циркът е поставен пред изпитания, но историята му никога не е била лесна. В голямата част от съществуването си, ограниченията са били постоянен спътник на цирковото изкуство, както ще научите от разговора с легендата на българското цирково изкуство Александър Балкански и с журналиста Драгомир Драганов.
През 2020 цирковата фамилия на Александър Балкански навършва 200 години. 100 от тях са свързани с България, където фамилията намира прием, след като бяга от Русия по време на революцията. През 2000 г. е възстановена фамилната трупа "Цирк Балкански".
Всички тези годишнини ще бъдат почетени с голям спектакъл на 1 септември, на който ще участват много италиански артисти - почит към италианската кръв във фамилия Балкански.
Оптимист за бъдещето на цирка е Драгомир Драганов, който от позицията на страстен любител на цирковото изкуство смята, че кризата има и положителен ефект - кара цирковите директори да се обединят, така както досега не са го правили. А заедно те ще изразят по-ясно наболелите проблеми в сектора.
В момента например цирковите артисти са приравнени с уличните търговци и от тях се искат същите наеми на квадратен метър, както от сергиите. Също така, ако има координация, няма да се стига до положение, в което в един голям град по едно и също време да има две трупи, а малките градове в страната остават извън турнетата.
Говорят зелените новатори на България: В "Нашият ден" ви срещаме с Драгомир Цанев – изпълнителен директор на ЕнЕфект и един от най-активните гласове за енергийна трансформация у нас. Гостът разказва за ползите от енергийните общности, защо те са важни за България, и как се изгражда доверие, мотивация и устойчиво поведение сред хората. Цанев..
30 години по-късно никой не говори за справедливост, останали са само болката от трагедията и страхът от ново разпалване на огъня. Как живеят днес оцелелите? Какво е мястото на прошката? И най-вече – защо все още има отричане и мълчание? Сребреница завинаги ще остане един от най-мрачните моменти в европейската и световната история. Момент, който носи..
Какво показват докладите за медийния плурализъм и свободата на изразяване в България, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Николета Даскалова от фондация "Медийна демокрация“ “Заедно с проф. Нели Огнянова и доц. Орлин Спасов всяка година през последните 10 изготвяме редовния мониторинг за България относно медийния плурализъм и..
Павел Конуков от Варна отглежда биологично 160 декара насаждения с лешници, бадеми и смокини в землището на варненското село Въглен. Най-обширните площи сред тях са заети с лешници от италианските сортове тонда джентиле, ран трапезундски и римски. Започнал с помощта на програмата "Млад фермер", Павел решава да създаде и база за преработка на..
В нагорната си проповед Спасителят се обръща към апостолите Си с думите: "Вие сте светлината на света" Христовите ученици напълно оправдават тези думи, тъй като разнасят Божествената светлина из цялото земно кълбо. Не само на думи, но и с делата си те доказват, че са носители на тази Божествена светлина и това е едно от основанията християнството да..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg