Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панорама на българското изкуство без Атанас Яранов е невъзможна

Снимка: Архив

"Една мъжествена живопис, много българска. С характерно преплитане на християнството с езичество, каквото безспорно присъства във всичките му работи, казва за творчеството на Атанас Яранов проф. Аксиния Джурова.

Една живопис, която осмисля не само  драмата на своето време, но и проникваше в особеностите на народопсихологията ни, изтъкана от противоречивост, движеща се в широкия диапазон от възвишеност, саможерства и състратадателност до падение, предателство и егоизъм.

Всъщност Яранов чрез своите творби създаде една нова иконография, която оглежда драмата на човешкото битие въобще. И това за малко повече от 20 години."
Национална художествена галерияАко беше жив, големият български художник Атанас Яранов щеше да навърши този месец 80 години. И въпреки, че си отива от този свят едва 48-годишен, той оставя респектиращо по значимост художествено наследство, без което е невъзможно да си представим в пълнота  българското изобразително изкуство от втората половина на 20 век.

Атанас Яранов работи в областта на живописта, стенописа и мозайката. Носител е на едни от най-престижните награди на Съюза на българските художници:„Илия Петров“ за декоративно-монументална живопис (1981), на името на Владимир Димитров-Майстора (1982), Наградата за живопис „Захарий Зограф“ (1985) и др. Творбите на Атанас Яранов са притежание на всички по-големи художествени галерии в страната, на много частни колекции у нас и в чужбина, както и на най-престижните сбирки по света.

Атанас Яранов и днес си остава едно от най- ярките и трудно достижими явления в националното ни изкуство.
Защо - чуйте от разговора на Дарина Маринова с професор Аксиния Джурова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15