Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

XI Лятна академия за деца и ученици в София

НХА отваря врати за най-малките художници

Снимка: nha.bg

През целия месец август София ще се превърне в пъстра детска академия за изобразително изкуство. На 3 август започва 11-ата Лятна академия за деца и ученици след успешното приключване с представителна изложба на 2-рото ѝ издание в Бургас. Любимото събитие за най-малките художници се провежда въпреки пандемията при спазване на всички епидемиологични мерки.

През целия месец август децата ще творят под ръководството и грижите на студенти и преподаватели от Националната художествена академия. Те ще се включат в творчески ателиета по живопис, керамика, мозайка, плъст, иконопис, калиграфия, комикс, дизайн и анимация.

Повечето дейности ще се проведат в пространствата пред Художествената академия и на различни градски места в София, в музеи и галерии.

И в това издание на академията ще се включват безплатно деца и младежи в неравностойно положение, с които ще работят студенти от магистърската програма „Арттерапия“.

В последните дни на месец август ще се нареди финалната изложба в галерия „Академия“. Всички деца ще получат и академични дипломи.

Лятната академия за деца и ученици е културно-образователен проект на Националната художествена академия и фондация „Св. Пимен Зографски“ към НХА. С децата работят студенти – бакалаври и магистри, от различни специалности на Академията, завършили и втора специалност „Теория и практика на художественото образование“. Организираните занятия създават възможности за получаване на базови знания и умения в следните направления: академично; експериментално; пленер, посещения на музеи и галерии, хепънинг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на Галина Шехирян – впечатляващ визуален експеримент

Галина Шехирян е от онези художници, които не спират да експериментират с техники и похвати, но стилът им винаги остава разпознаваем. До 24 април може да разгледаме новата ѝ самостоятелна изложба – живопис, стъкло и монотипия в столичната галерия "Нюанс". Експозицията представя нови произведения, които обхващат почти всички аспекти на..

публикувано на 14.03.25 в 08:05
Кирил Карталов (вдясно) и Велин Манов

Кирил Карталов с научна гледна точка за поклонничеството в "Цветята на нациите"

Кирил Карталов за първи път представя темата за пилигримството от научна гледна точка в изданието "Цветята на нациите. Пилигрими по Камино де Сантяго" и дава нова интерпретация на традиционните историко-философски учения и позиции. Книгата излиза първоначално на италиански език в луксозен вариант с 200 ръчно направени копия и множество снимков..

публикувано на 13.03.25 в 17:19

"Пакет Вечност" – черна комедия и танц със смъртта

Черна комедия ни впуска в танц със смъртта, воден от погребален агент в българско градче, където старите вражди никога не умират, а се предават в наследство. "Пакет Вечност", дебютът в игралното кино на Магдалена Илиева, е един от трите български филма, селектирани за международния конкурс на 29-ия София филм фест. Главният герой Боби, в чиято..

публикувано на 13.03.25 в 17:10
Сашо Серафимов

Сашо Серафимов представя нова стихосбирка в Пловдив

Поетът Сашо Серафимов представя новата си стихосбирка "Случаят живот или сънят на света" в галерия "Възраждане" в Пловдив. Тя е съставена от поета, писателя и драматурга Стефан Цанев . В стихосбирката са публикувани подбрани стихове от цялото творчество на Серафимов. Авторът избрал заглавието "Случаят живот или сънят на света", защото и..

публикувано на 13.03.25 в 17:08
Линда Русева

"Трагедията с пералните машини" в Академия комика

Тази година посвещаваме Академия комика, литературния салон на редакция "Хумор и сатира", изцяло на класическата литература, на онази, хубавата литература, в която можем да се потопим като в повтарящ се сън, в детски спомен, в приятно мечтание…  четем, откриваме, преоткриваме, препрочитаме класиката. В неделя, 16 март, разлистваме творчеството на..

публикувано на 13.03.25 в 16:50