Програмата на летните променадни концерти на Би би Си предлага концерт на органиста на парижката катедрала "Нотр Дам". На 4 август 2019 г. той е имал концерт в Ройал Албърт хол.
„Спираща дъха виртуозност, която варираше от чисто ослепителна до проникновено задълбочена интерпретация и изключителна чувствителност“ – са отзивите за Оливие Латри.
Признат за един от най-изтъкнатите посланици на органа в света, Оливие Латри е свирил в най-престижните зали, бил е гост на големи оркестри, дирижирани от известни диригенти, записвал е за най-големите звукозаписни къщи и е изпълнил впечатляващ брой нови произведения. Назначен е за титулярен органист на Големия орган на "Нотр Дам" на едва 23-годишна възраст. Той е и органист на Националния оркестър на Монреал от 2012 г.
Оливие Латри е преди всичко завършен, блестящ и дързък музикант, изследващ всички възможни области на своя инструмент, и надарен с изключителен талант за импровизация.
Оливие Лари редовно гостува на Филхармонията на Берлин, Филхармонията на Париж, в Радио Франция, на Концертгебау в Амстердам, свири в Мюзикферайн и в Концертаус във Виена, Елбфилхармония в Хамбург, Двореца на изкуствата в Будапеща, Кралската фестивална зала и Кралската Алберт Хол, KKL в Люцерн, Сънтори хол в Токио, Мариинския театър, Зарядийската зала в Москва, залата Bridgewater в Манчестър, залата „Дейвис“ в Сан Франциско или Уолт Дисни хол в Лос Анджелис. Той е гост на оркестри като Филхармонията на Лос Анджелис, Симфоничния оркестър в Бостън, Симфоничния оркестър на Виена, Симфоничния оркестър на NHK, Мюнхенската филхармония, Лондонската филхармония, Сидни Симфония, Симфоничния оркестър на Виенското радио, Филхармонията на Хонг Конг, СО на Монреал и разбира се на националния оркестър на Франция. Свирил е под ръководството на диригенти като Мунг Вун Чунг, Андрис Нелсънс, Еса-Пека Салонен, Стефан Дьонев, Кристоф Ешенбах, Ален Алтиноглу, Кент Нагано, Едо де Ваарт или Юкка-Пека Сарасте. Оливие също е органист в Дрезденската филхармония през сезоните 2017-2019.
Той осъществи премиерите в Белгия, Франция и Северна Америка на „Вълни“ за орган и оркестър от Паскал Дюсапин със СО на театър „Ла Моне“, Филхармоничния оркестър на Франция и Симфониците на Монреал. Той направи премиерата и на „Maan Varjot“, концерт за орган и оркестър от Кайя Саариахо, съвместна поръчка на СО на Монреал, Националния оркестър на Лион и Оркестър филхармония. През 2017 г. по повод откриването на органа в Двореца на изкуствата в Брюксел той представи концерта на Бено Мерние. През 2019 г. свири на премиерата в Германия на „Четирите лица на времето“, трития концерт за орган на Тиери Ескеш с Дрезденската филхармония и Стефан Дьонев.
Силната привързаност на Оливие Латри към френския органов репертоар е в основата на много силни проекти. През 2000 г. записа цялото творчество за орган на Оливие Месиен за Deutsche Grammophon, интеграл, който представи на концерти в Париж, Лондон и Ню Йорк. През 2005 г., отново за Deutsche Grammophon, той записва албум с творби на Цезар Франк. Сред много други записи е концертът на Сен Санс с оркестър „Филаделфия“, дирижиран от Кристоф Ешенбах за лейбъла Ondine. Записа два великолепни албума за Naïve, включващ голяма част от френския репертоар. През 2017 г. той осъществи компактдиск с Warner Classics на органа Rieger на Парижката филхармония, който той самият откри година по-рано. През март 2019 г. Оливие Латри започва сътрудничество с лейбъла La Dolce Volta с албум, озаглавен „От Бах към бъдещето“.
Оливие Латри е професор в Парижката консерватория. Той е "доктор хонорис кауза" от няколко университета в Обединеното кралство и на университета „Макгил“ в Монреал.
От 2019 до 2022 г. е резидентен артист на „Уилям Т. Кемпер“ в Университета в Канзас в Лоурънс, САЩ.
Големият орган, разположен в Кралската Алберт хол в Лондон, е вторият по големина тръбен орган в Обединеното кралство, след Големия орган на катедралата в Ливърпул. Оригиналният орган е построен от „Хенри Уилис и синове“ през 1871 г. и по това време е най-големият в света. Фирмата в Дърам „Харисън и Харисън“ възстановява органа на два етапа през 1924 и през 1933 г. През 70-те години същата фирма отново ремонтира инструмента, като прави някои подобрения. В края на 20-и век органът отново трябва да бъде ремонтиран. До 2002 г. инструментът се поддържа само чрез „героични усилия“ от страна на Харисън и изобщо не може да се използва без присъствието на техния персонал. През 2002 г. органът е изваден от употреба за мащабна възстановка от Mander Organs. За няколко години органът отново е най-големият в Обединеното кралство, докато през 2007 г. отличието преминава към органа в Английската катедрала в Ливърпул с 10 268 тръби. Органът в залата има 9999 тръби.
Органът бе открит с гала концерт на 26 юни 2004 г. с участието на Дейвид Бригс, Джон Скот и Томас Тротер с Кралския филхармония под диригентството на Ричард Хикокс. Първите записи на току-що възстановения инструмент бяха осъществени от Дейм Джилиън Уиър.
В концерта на Оливие Латри, който ще бъде излъчен по програма „Христо Ботев“ на 12 август от 14.30 часа, ще звучат творби от Хачатурян, де Файя, Бетовен, Бах, Жигу, видор, Сен-Санс и Латри.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg