Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Френска връзка
"Червено и черно" от Стендал – 3 част
от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
Водещ: Анелия Димитрова
от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Водещ: Людмил Фотев
28 и 29 май също са посветени на концерти. Последните две предавания за месеца са с Ди Ди Бриджуотър, годината е същата от концерта на кръстницата ни Шърли (1991), но мястото е Франция, като спектаклите са съответно във Виен (12.7) и Ница (19.7) и репертоарите са различни.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Уърлд, латино и електроуърлд в изпълнение на музиканти от близо и далеч.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Данислав Кехайов, Татяна Скечелиева, ОНМ на БНР, Малин Домозетски, Цонка Димитрова и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Какофония", детско творчество
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
Класически немски приказки
"Барабанчик" от Братя Грим
от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
Водещ: Светлозар Желев
• Културен компас: събития от страната
• Темата на деня: Пролетният панаир на книгата в София. Предизвикателства пред издателствата, какво се случва на книгоиздателския фронт, какво ново и интересно като книги и тенденции на българското литературно и книгоиздателско поле, и къде сега е българската литература. Разговор в студиото с Красимир Лозанов, главен редактор на издателство "Жанет 45", познавач на литературата, икономист и читател.
• Разговорът: с Гонсало М. Тавареш, един от най-големите световни писатели, най-престижното литературно име в съвременната португалска литература, за когото Жозе Сарамаго, единствения португалски нобелов лауреат за литература казва, че ако Португалия има Нобелов лауреат след него, то това ще е Гонсало Тавареш. Тавареш има издадени 5 книги на български език, в превод на Даринка Кирчева, в различни издателства, като най-новата му книга е "Дневник на чумата". С всяка от книгите си той оставя следа в световната литература, и се утвърждава като един от най-модерните, оригинални и дълбоки писатели в съвременния свят. Гонсало М. Тавареш (1970), философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет, е един от най-талантливите и оригинални съвременни португалски писатели. Негови произведения са преведени на повече от 30 езика и се представят в различни страни с театрални постановки, радиопиеси, късометражни филми, архитектурни проекти, научни изследвания. Носител е на множество национални, чуждестранни и международни награди. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия" (Колибри, 2016), "Кварталът" (Ерго, 2020), "Матео остана без работа" (Ерго), 2021) и "Дневник на чумата" (Ерго, 2022). Гонсало Тавареш е гост на панаира на книгата и Португалския културен институт Камойш.
• Времето на редактора
от 10.05 до 11.00 часа
Часът на Радио България по програма "Христо Ботев"
Водещ: Красимир Мартинов
• Българистиката се завръща на академичната карта в Америка – интервю с генералния консул на Република България в Чикаго Светослав Станков.
• Празник на буквите в българското училище "Ран Босилек" в Брюксел – репортаж за края на учебната година в българското просветно средище.
• За пътя на българския балетмайстор Донвена Пандурски, благодарение на чиято завидна европейска кариера и в Мюнстер произнасят правилно името на Стара Загора.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Музикална мрежа
Водещ: Маргарита Заберска
Избрано от албумите на аржентинската певица, пианистка и авторка на песни Габриела Андерс, в които си сътрудничи с музикантите Джордж Дюк, Уейн Кранц, Пол Джаксън младши, Карлос Вега, Грег Карукас, Кърк Уейлъм, Рик Браун, Ерик Бенет, Бони Джеймс, Тито Кастро, Габриел Ривано. Изучавала оркестрация при именития Дон Себески, пяла с Тито Пуенте, Грувър Уошингтън джуниър, Селия Круз и Марк Антъни, Габриела Андерс очарова с екзотични композиции и изпълнения в жанровете латин джаз, смуут джаз и соул.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
Водещ: Дарина Маринова
• "И моята птица литна" – за книгата с избрани стихове на поета Петър Анастасов разговаряме с издателя Стойо Вартоломеев.
• "Реките на времето" – разговор с авторката на родовия роман доц. д-р Евгения Кръстева-Благоева, преподавател в Департамент "Антропология" на НБУ.
• 19-о издание на Световен театър в София – интервю с доц. д-р Асен Терзиев.
• "Малката Баба Яга" – премиерен спектакъл в Младежкия театър "Николай Бинев". Интервю с режисьора Александър Йорданов.
• "Художници и букви" – изложба в Българския културен институт – Братислава на преподаватели от катедра "Книга, илюстрация, печатна графика" на НХА.
• За музиката в един театрално-поетичен спектакъл - спектакъла "Багряна", разказва музикантката, джаз певица и авторка на песни Цветелина Чендова.
В 14.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 14.08 до 15.00 часа
Класично и романтично – Кантате юбилате
Водещ: Даниела Найденова
В очакване на юнските морски хорови събития у нас - Международният хоров фестивал и конкурс "Черноморски звуци" в Балчик и Международния фестивал на православната музика "Света Богородица - Достойно есть" в Поморие.
от 15.10 до 16.30 часа
Ефир знание: Следобед за любопитните
Водещ: Ани Костова
• Какво показва новият регистър на водопадите в България – намаляват или се увеличават? – разговор с един от проучващите доц. Борислав Александров от УАСГ.
• Предстои представянето на вкаменената подводна гора край Созопол. Защо тя възниква в гърлото на вулкан и какви потайности се крият в нея? – гостува гл. ас. Стефан Велев от Геолого-географския факултет на СУ "Климент Охридски".
• Вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта в новата експозиция "Звездното небе - митология и наука" на Националния етнографски музей към БАН - по пътя тръгваме с автора Илия Михайлов.
от 16.30 до 17.00 часа
Ефир знание: Радиоенциклопедия - Избрано
Водещ: Зорница Гъркова
Водните кули в България – епизод 5: Водните кули в Поморие и в Стара Загора
Поредицата Водните кули в България среща слушателите със сгради, създадени от битова или индустриална нужда, чиято функция с времето и развитието на технологиите постепенно отпада. Опитваме да разкажем не само историята на построяването на сградите, но и тяхната бъдеща история. Епизод пет търси истината за водната кула в Стара Загора, днес част от Градската художествена галерия на града, и среща слушателите с кулата в гр. Поморие и легендите за нея. Разказвачите са Иван Алексиев, кмет на Община Поморие, Любка Николова, уредничка в отдел Нова и най-нова история в Исторически музей Поморие, Райна Антонова, завеждащ отдел Нова история в Исторически музей Стара Загора, Николай Гичев, краевед старозагорчанин и д-р Марин Добрев, директор на Градската художествена галерия в Стара Загора.
В 17.00 часа – програма "Христо Ботев" – Новини
от 17.08 до 18.00 часа
Какво се случва
Водеща: Милена Лекова
"Ако съдим книгата по корицата" – проект насочен към смисъла от познаването на основния закон на България. В него изтъкнати български визуални артисти, сред които Текла Алексиева, Насимо, Капка Кънева и др., са поканени да интерпретират значението на Конституцията като създават нови оригинални корици. Разговор с организаторите на инициативата от Българския институт за правни инициативи и фондация The Convo.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Портрети
Водещ: Лина Мачева
110 години от рождението на тетевенската певица Лалка Павлова.
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Метроном
Водещ: Лили Големинова
• Иван Дончев от Рим за интегралното изпълнение на сонатите за пиано на Бетовен, което започна.
• Петър Димитров за концертите на Видинския оркестър с Дорина Маркоф и Лора и предстоящото изпълнение на Реквием от Моцарт.
• Ина Кънчева за акцентите от сферата на класическата музика от Culturama, като например Жорди Савал.
• Явор Конов за поредицата научни семинари 350 години Бах с НБУ.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Водещ: Милена Воденичарова
• С Рали Велинов и Светлана Близнакова говорим за рок дневниците "Цената да бъдеш себе си" и "Силата да бъдеш себе си", описващи нелекия път на една рок група в България.
• А сега внимавайте: Unatoned, новият албум на "Машийн Хед".
от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз клуб
Водещ: Цвети Бахариева
Изпълнения на Трилок Гурту, Саймън Филипс, Давид Линкс, Гуилим Симкок, Ен Де Ер биг бенд.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Страшилище за снежни човеци" от Йордан Радичков от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Убий мухата" от Йордан Радичков – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Нощ с квартета на Шърли Хорн и триото на Густав Лундгрен. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа от "Убий мухата" Йордан Радичков – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Още една "трансконтинентална" среща – "Мадрид-Ню Йорк реюниън" с Пакито д‘Ривера и Пепе Риверо...
Колко от нас са чували името на Георги Георгиев Димитров – историк, писател, книжар и учител, роден през 1838 г. в Кюстендил, тогава в Османската империя. В незаслужена забрава тъне делото му, на което той се посвещава с отдаденост, достойна за почит и признателност. Скоро след Освобождението новосъздаденото Министерство на народното просвещение..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Майстори на разказа "Суматоха" от Йордан Радичков – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Премиерно представяме БЕАТрио (Бела Флек, Едмар Кастаньеда и Антонио Санчес). от 3.00 до 5.00 часа..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg