Културната програма на Гьоте-институт за месец август включва лекцията-пърформанс на художника Лъчезар Бояджиев – едно от най-ярките имена на българското съвременно изкуство.
Лекцията-пърформанс е озаглавена „Голямата любов на живота ми бе не-човек“. Тя е провокирана от участието му през 2008 година в едно биенале в Санта Фе, Ню Мексико – САЩ, и срещите му с индианци от местната общност. Авторът не пропуска възможността и в бурното лято на движението Black Lives Matter да насочи вниманието на публиката към въпросите за колониализма и нашето минало, но и настояще на „неколониална периферия“.
Проектът, който Лъчезар Бояджиев представя пред публиката в Гьоте-институт, е базиран на паралелите между познатото и далечното, човешката връзка и личното отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето, историята, културата, географията, изображението и езика.
Интерпретацията на обществените процеси със средствата на съвременното изкуство винаги е била част от авторския подход на Лъчезар Бояджиев. Tози път художникът анализира близостта между далечни и наглед не-свързани помежду си пространства, емоции и обекти.
"Лекцията-пърформанс проблематизира т.нар. „не-колониална периферия“ на Европа във формата на слайд-разказ за една човешка връзка – виртуално и професионално, но много лично съ-отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето и историята, културата, географията, езика, събития и действия в периода 2008-2018 г., чак до наши дни. В края лекцията се ангажира с актуалния дебат за паметниците, както и с някои пост-колониални с/у не-колониални човешки настройки, грижи и ПТС-мрънкане", казва Лъчезар Бояджиев.
Лъчезар Бояджиев е художник с мащабна международна практика и е член-основател на Института за съвременно изкуство в София. Участвал е в голям брой биеналета, групови изложби, конференции и резиденции от Сао Пауло до Куанджу, от Санта Фе до Сингапур, както и из цяла Европа. Наскоро – в края на месец юни – въпреки епидемията от коронавирус, Лъчезар Бояджиев откри в Солун своя ретроспективна изложба със заглавие „Ремонт в света на образите 1991-2019“.
Чуйте интервюто на Дарина Маринова с Лъчезар Бояджиев минути след края на лекцията-пърформанс под открито небе в градината на Гьоте-институт.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg