Културната програма на Гьоте-институт за месец август включва лекцията-пърформанс на художника Лъчезар Бояджиев – едно от най-ярките имена на българското съвременно изкуство.
Лекцията-пърформанс е озаглавена „Голямата любов на живота ми бе не-човек“. Тя е провокирана от участието му през 2008 година в едно биенале в Санта Фе, Ню Мексико – САЩ, и срещите му с индианци от местната общност. Авторът не пропуска възможността и в бурното лято на движението Black Lives Matter да насочи вниманието на публиката към въпросите за колониализма и нашето минало, но и настояще на „неколониална периферия“.
Проектът, който Лъчезар Бояджиев представя пред публиката в Гьоте-институт, е базиран на паралелите между познатото и далечното, човешката връзка и личното отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето, историята, културата, географията, изображението и езика.
Интерпретацията на обществените процеси със средствата на съвременното изкуство винаги е била част от авторския подход на Лъчезар Бояджиев. Tози път художникът анализира близостта между далечни и наглед не-свързани помежду си пространства, емоции и обекти.
"Лекцията-пърформанс проблематизира т.нар. „не-колониална периферия“ на Европа във формата на слайд-разказ за една човешка връзка – виртуално и професионално, но много лично съ-отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето и историята, културата, географията, езика, събития и действия в периода 2008-2018 г., чак до наши дни. В края лекцията се ангажира с актуалния дебат за паметниците, както и с някои пост-колониални с/у не-колониални човешки настройки, грижи и ПТС-мрънкане", казва Лъчезар Бояджиев.
Лъчезар Бояджиев е художник с мащабна международна практика и е член-основател на Института за съвременно изкуство в София. Участвал е в голям брой биеналета, групови изложби, конференции и резиденции от Сао Пауло до Куанджу, от Санта Фе до Сингапур, както и из цяла Европа. Наскоро – в края на месец юни – въпреки епидемията от коронавирус, Лъчезар Бояджиев откри в Солун своя ретроспективна изложба със заглавие „Ремонт в света на образите 1991-2019“.
Чуйте интервюто на Дарина Маринова с Лъчезар Бояджиев минути след края на лекцията-пърформанс под открито небе в градината на Гьоте-институт.
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg