Културната програма на Гьоте-институт за месец август включва лекцията-пърформанс на художника Лъчезар Бояджиев – едно от най-ярките имена на българското съвременно изкуство.
Лекцията-пърформанс е озаглавена „Голямата любов на живота ми бе не-човек“. Тя е провокирана от участието му през 2008 година в едно биенале в Санта Фе, Ню Мексико – САЩ, и срещите му с индианци от местната общност. Авторът не пропуска възможността и в бурното лято на движението Black Lives Matter да насочи вниманието на публиката към въпросите за колониализма и нашето минало, но и настояще на „неколониална периферия“.
Проектът, който Лъчезар Бояджиев представя пред публиката в Гьоте-институт, е базиран на паралелите между познатото и далечното, човешката връзка и личното отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето, историята, културата, географията, изображението и езика.
Интерпретацията на обществените процеси със средствата на съвременното изкуство винаги е била част от авторския подход на Лъчезар Бояджиев. Tози път художникът анализира близостта между далечни и наглед не-свързани помежду си пространства, емоции и обекти.
"Лекцията-пърформанс проблематизира т.нар. „не-колониална периферия“ на Европа във формата на слайд-разказ за една човешка връзка – виртуално и професионално, но много лично съ-отношение, което „прекосява“ гигантски разстояния във времето и историята, културата, географията, езика, събития и действия в периода 2008-2018 г., чак до наши дни. В края лекцията се ангажира с актуалния дебат за паметниците, както и с някои пост-колониални с/у не-колониални човешки настройки, грижи и ПТС-мрънкане", казва Лъчезар Бояджиев.
Лъчезар Бояджиев е художник с мащабна международна практика и е член-основател на Института за съвременно изкуство в София. Участвал е в голям брой биеналета, групови изложби, конференции и резиденции от Сао Пауло до Куанджу, от Санта Фе до Сингапур, както и из цяла Европа. Наскоро – в края на месец юни – въпреки епидемията от коронавирус, Лъчезар Бояджиев откри в Солун своя ретроспективна изложба със заглавие „Ремонт в света на образите 1991-2019“.
Чуйте интервюто на Дарина Маринова с Лъчезар Бояджиев минути след края на лекцията-пърформанс под открито небе в градината на Гьоте-институт.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg