Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното тълкуване на богатството на артефактите

Доц. Бони Петрунова: Иска ми се, който дойде на Калиакра, да не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

"Археологията се състои от издирване, идентифициране и социализиране на предмети – и в тази последната част ние сме длъжници на хората." Това каза доц. Петрунова, директор на Националния исторически музей.

"Харесвам този модел – да се привличат народните предания и традиции, вярванията, т.е. как човекът подхожда във всекидневието си, ръководен от това, което мисли, от онова, което е възпитано в него, от културния модел и спрямо него как той се отнася към важните неща раждането, смъртта, битовите неуредици, как възприема живота..." – каза още доц. Петрунова, коментирайки думи на проф. Иван Венедиков от Златния фонд на БНР.

Тя разказа за непосредствената си работа по разкопките около нос Калиакра: "Иска ни се обектът да е такъв, че когато човек дойде, да не му се тръгва, да му се прииска да научи всичко онова, което ние, археолозите, сме научили.

Доц Петрунова разказва за съвременното тълкуване на богатството на артефактите по българските земи и значението им за съвременните хора, които трябва да знаят откъде са дошли или тръгнали предците им.

В този смисъл ценностите на една находка не се измерват (само) в каратите и ювелирната работа, вложена в направата ѝ, а с разказа си за това как са живели хората в далечни епохи, каква е била културата им, какво са мислели за себе си и света около себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52