Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Григорова:

Не напускайте работното си място, борете се за него

Ако напуснете сега, ще бъдете наети на по-ниска заплата

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

Къде са синдикатите? - този въпрос често може да се чуе по време на протести или при нарушаване на трудови права.

"Всъщност хората в България не са съвсем наясно какво са синдикатите и по-скоро трябва да отговорим на този въпрос. Защото синдикат е това, което си създал на работното си място в разговор с колегите си с цел извоюване на по-добри условия на труд. И трябва да го сториш ти, защото няма кой друг да го направи за теб" – каза в „Нашият ден“ Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа" и председател на „Солидарна България“.

Миньорите например периодично питат: "Къде са синдикатите и защо не ни изкарват?" Отговарям: а вие говеда ли сте, че чакате някои да ви изкара?

Хората чакат да има едно действие, което да ги изведе без да е нужно тяхното волеизявление.

Това донякъде е обусловено и от факта, че у нас и в Източна Европа липсват механизми, които да предпазват сриването на синдикална дейност под напора  на пазарните механизми

Синдикатът по определение е демократична организация, никой не може да те накара да участваш и да предприемаш действия, което не се разбира включително от синдикални членове.

Много време мина преди на сегашните протести да се появят социални и чисто синдикални искания.

Никой от видимите лидери на протеста не адресира такива послания. Лесно е да се каже, сега искаме оставка, а какво ще стане после, не ме интересува. Но когато не те интересува какво ще стане после, получаваш нещо различно от това, което си искал и си мислел, че ще постигнеш.

Ако не успеем да убедим хората да се борят на работното си място, застрашени са не само трудовите им права, нерядко и физическата им неприкосновеност. Много хора започнаха да търсят възможност да организират синдикат на работното си място.

В България тече процес, при който работодатели, възползвайки се от коронакризата, освобождават служители, за да наемат нови на по-ниски заплата

И тук идва съветът: Не напускайте работното си място, борете се за него! Ако сега напуснете сега, ще бъдете наети на по-ниска заплата.

Друг важен въпрос е къде е работникът? Как би могъл да въздейства върху решенията на правителството, които ограничават правата му. Отговорът е Никак.

И тук идва разликата с държави като Франция или Гърция например, с които се сравняваме и в които работници организират национални стачки. Това е заложено в тамошното законодателство като възможност, докато у нас такава напълно липсва.

Единственият орган за въздействие е тристранният съвет, тъй нар тристранка, от която не зависи нищо - няма реален механизъм за въздействие.

На този фон би трябвало да се очаква засилване на активността, но парадоксално когато призовем към протест - твърде малко хора се отзовават и не идват да защитават интересите си. Казват "Отивайте вие, нали ви плащам членски внос", но синдикатът не произвежда хора, не произвежда протестиращи, и ако не отидеш ти, никой няма да отиде да защитава правата ти."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31