Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невидимите дюни или как да пазиш нещо, което го няма

Дюни и багери стана нещо като устойчиво словосъчетание у нас
Снимка: БГНЕС

"Над половината от дюните по Черноморското крайбрежие не са отразени в специализираната карта. Като в Шабла 93% от дюните на терен не са отразени – това гласи доклад на експерти от инициативата "Зелени закони". Тяхната проверка, наречена "По следите на невидимите дюни", установява, че около половината дюни по Българското Черноморие не са нанесени в кадастъра. 

Част от тях са частна собственост, друга част са пасища, има и вече застроени. Не са нанесени дори и в територии, обявени за защитени. Проверката е обхванала състоянието на дюните от Резово до Дуранкулак.

В отговор на публикувания доклад Министерство на околната среда възразява, че дюните на Приморско са отразени – но това не е така. Нещо повече, оказва се, че на сайта на министерството има три различни специализирани карти на Българското Черноморие.

Според Конституцията и законите на страната дюните са изключителна държавна собственост и не могат да бъдат приватизирани, нито увреждани по какъвто и да било начин, върху тях строителство не е разрешено.

Почти 30% от дюните – най-вече Шабла и Камчийски пясъци – са приватизирани, като дюните на Камчийски пясъци са били оценени като пасища – като последна категория земеделска земя на цена 12 ст. на кв. м – и заменени и вече се водят урбанизиран терен, те, разбира се, също не се водят в кадастъра.

Когато си с палатка, е дюна, като си с багер – земеделска земя

На съответните терени важи забрана да има за палатка, автомобил, кемпер, но когато се стигне до необратимо увреждане – забрана няма. 

На много места концесионерите разорават дюните, за да разширяват плажа – за това също няма санкция.

Друг голям проблем са военните имоти, в които дюните също не са картографирани, а предстои да се предлагат за продажба.

Донякъде свикнахме споменаването на Черноморието неизменно да е свързано със скандални случаи на унищожаване на дивата природа и потъпкване на законите. 

Различни казуси от години будят недоволство и дори гняв, има обществена енергия природата да бъде опазвана и съхранявана, същевременно, за да може това да стане, за да бъдат защитени дюните, те трябва да бъдат в кадастъра, а кадастърът трябва да бъде реален източник на информация – подчерта Стефан Аврамов, експерт биоразнообразие към инициативата „Зелени закони“. Чуйте целия разговор:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13